TV News
Show Biz

Ngrënia e tepërt gjatë shtatzënisë mund ta bëjë fëmijën tuaj të dëshirojë ushqim të pashëndetshëm

A ndjeni shpesh dëshirën për ushqim të pashëndetshëm? Nëna juaj mund të fajësohet për zakonin tuaj të pashëndetshëm.

Ngrënia e tepërt gjatë shtatzënisë dhe dhënies së gjirit mund të ndikojë në trurin e foshnjës për të kërkuar ushqim të pashëndetshëm. Për këtë arsye, fëmijët e lindur nga nëna që janë mbipeshë gjatë shtatzënisë kanë më shumë gjasa të bëhen obezë si të rritur sesa ata të lindur nga nëna më të dobëta, zbulon një studim i Rutgers.

Studimi i botuar në Molecular Metabolism sugjeroi se gjetja e kësaj lidhjeje nga nëna tek fëmija mund të ndihmojë në zhvillimin e trajtimeve, pikërisht barnave që ndryshojnë trurin, për të reduktuar dëshirat për ushqim të pashëndetshëm.

Si e gjurmoi studimi këtë lidhje nga nëna tek fëmija

Në studim, kërkuesit e Rutgers lejuan disa minj të dhjamoseshin me ushqime të pakufizuara me yndyrë të lartë gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji, ndërsa të tjerët mbaheshin të dobët me ushqim të shëndetshëm. Ata zbuluan se minjtë e lindur nga nëna obeze hanë më shumë se minjtë e lindur nga nëna të dobëta kur u jepet akses në ushqime të pashëndetshme gjatë moshës madhore.

Fëmijët e lindur nga nëna mbipeshë ose obeze priren të jenë më të shëndetshëm në moshë madhore sesa ata të lindur nga nëna më të dobëta. Studimi sugjeroi se shkaqet e obezitetit mund të shkojnë përtej faktorëve mjedisorë, si mësimi i zakoneve jo të shëndetshme të të ngrënit në fëmijëri.

 

Mark Rossi, një profesor i psikiatrisë në Shkollën Mjekësore Rutgers Robert Ëood Johnson, deklaroi se mbi ushqyerja gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji mund të rilidh trurin e fëmijëve në zhvillim dhe ndoshta brezave të ardhshëm.

Këshilla për fëmijët e lindur nga nëna mbipeshë

Nëse keni lindur nga një nënë mbipeshë, studiuesit sugjerojnë të hani ushqim të shëndetshëm deri në ngopje dhe të shmangni tërësisht ushqimet e pashëndetshme. Edhe përpjekjet tuaja për të ngrënë sasi të moderuara ushqimesh jo të shëndetshme mund të nxisin mbipeshën, thanë ata.

Ata shpresojnë se gjetjet e tyre mund të ndihmojnë në krijimin e barnave që do të bllokojnë dëshirën e tepërt për të konsumuar ushqime të pashëndetshme.

Hani shëndetshëm gjatë shtatzënisë

Nëse jeni shtatzënë, mund të ndiheni më të uritur se normalisht. Por mbani mend, nuk keni nevojë të hani për dy. Nuk ka nevojë të eliminoni të gjitha vaktet tuaja të preferuara, por hani ushqim të shëndetshëm në intervale të rregullta dhe ndiqni një dietë të larmishme, duke rregulluar porcionet e artikujve të ndryshëm.

Gratë shtatzëna këshillohen të hanë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, duke përfshirë burime të proteinave pa yndyrë, produkte qumështi me pak yndyrë, drithëra, fruta, perime dhe bishtajore. Gjithashtu, përfshini ushtrime të rregullta, por sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj për të njëjtën gjë.


Top Channel

Lajme të ngjashme

Fejohet Engjellusha Salihu, pamje nga ceremonia

“Çapaçule ta rrehi….”, publikohet kënga e Luiz Ejllit me Getoar Selimin

Adelina Tahiri na prezanton me të dashurën maqedonase të vëllaut të saj… (Foto)

Suad Avdiu