TV News
Show Biz

U akuzua se plagosi një person në vitin 2016/ Aktorja Gwyneth Paltrow shpallet e pafajshme

Aktorja e famshme Gwyneth Paltrow është shpallur e pafajshme nga Juria e Utah, pas dyshimeve se plagosi një person gjatë përplasjes në pistën e skive në një resort në Park City në vitin 2016.

Juria zbuloi se mjeku në pension Terry Sanderson ishte “100%” fajtor për aksidentin.

Mjeku Terry Sanderson pësoi lëndime të shumta nga përplasja, si dëmtim të shikimit për vite por edhe katër brinjë të thyera e dëmtim të trurit. Në një gjyq civil, mjeku kërkoi një dëmshpërblim prej 300 mijë dollarësh nga aktorja 50-vjeçare.

Në përfundim të gjyqit, nga ku aktorja fitoi vetëm 1 dollar, në shenjë simbolike sipas saj, pasi kaq do të mjaftonte për të pastruar jo vetëm ndërgjegjen nga incidenti i 7 viteve më parë, por edhe për të pastruar imazhin e saj publik, Paltrow iu afrua mjekut në sallën e gjyqit, për t’i përshpëritur diçka dhe ai dëgjohet në fund të thotë: “Faleminderit”.

Gjyqi i aktores ishte publik, pasi u transmetua live në televizionet amerikane. Fituesja e çmimit Oscar nuk reagoi kur u shpall vendimi, ndërsa  në një deklaratë më pas ajo tha se ishte “e kënaqur” me rezultatin.

“Ndjeva se pranimi i një pretendimi të rremë rrezikonte integritetin tim. Jam i kënaqur me rezultatin dhe vlerësoj gjithë punën e palodhur të gjyqtarit Holmberg dhe jurisë, dhe i falënderoj për kujdesin e tyre në trajtimin e këtij rasti”, tha ajo.