TV News
Diaspora

Cyrih: Biçikletat elektronike të policisë do të pajisen me sirena dhe drita

E premte, 31 Mars 2023 – 10:00
albinfo.ch

Stadtpolizei Zürich – Keystone-SDA/ts

20 biçikletat elektrike të shpejta që i përkasin policisë së qytetit të Cyrihut do të pajisen me sirena dhe drita blu, përcjell albinfo.ch.

Kjo është biçikleta e parë zvicerane që do të nisë punën nga policët në kantonin e Cyrihut.

Pajisja eksperimentale e dy biçikletave të para elektrike me performancë të lartë – të quajtura gjithashtu motoçikleta elektrike – me sirena dhe drita ndezëse, u njoftua vitin e kaluar më 1 prill. Si rezultat, shumë njerëz menduan se ishte një gënjeshtër.

“Ajo që dukej si një shaka e vërtetë e 1 prillit, në fakt është dëshmuar tashmë dhjetëra herë në operacionet e vërteta policore dhe tani do të prezantohet përfundimisht pas një faze testimi prej rreth një viti”, tha policia e Cyrihut në një deklaratë Lidhje e jashtme të enjten.

Cyrihu është forca e parë policore në Zvicër që pajis të gjitha biçikletat elektronike të shpejta të shënuara si automjete policie me një sistem të miratuar nga Zyra e Trafikut Rrugor kantonal, tha ai. “Biçikletat elektronike të shpejta në të ardhmen do të marrin gjithashtu pajisjet për udhëtime zyrtare urgjente që në fillim.”

Në vitin 2018, policia e Cyrihut bleu tri nga këto biçikleta të shpejta elektrike për testim. Që atëherë ajo ka blerë 17 të tjera dhe ka vendosur të heqë dorë nga biçikletat klasike.Lajme të ngjashme

Vazhdon organizimi masiv i VLEN-it për mërgatën

Suad Avdiu

Nesër voton Diaspora

Suad Avdiu

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

Suad Avdiu