TV News
Kosovë

Kurti kujton masakrat serbe/ “Do të zbulojmë planet e luftës dhe varret masive” 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë homazhe në fshatrat Krushë e Madhe dhe Krushë e Vogël, ku 24 vite më parë, forcat ushtarake serbe masakruan 243 persona, ndërsa shkatërruan qindra banesa.

 

Nga kompleksi i të rënëve Kurti tha se humbjet e jetëve dhe vuajtjet nuk do të harrohen kurrë por në të njëjtën kohë drejtësia dhe rehabilitimi do të jenë prioritete të qeverisë së tij.

 

ALBIN KURTI

KRYEMINSTER I KOSOVES

 

Dy janë preokupimet tona kryesore,  e para është hapja e arkivave në Beograd me që  atje është e vërteta për planet gjenocidale të Serbisë që rezultuan me qindra masakra në Kosovë dhe e dyta zbulimi i varrezave të reja masive. E dihet që një e tillë ka hasur shumë pengesa në Serbi, në 5 varreza masive janë zbuluar në vitet e shkuara afro 1000 trupa të shqiptarëve, por natyrisht që ne dyshojmë se ka edhe të tjera, por asnjëherë aska qenë e kollajshme dhe e ndihmuar kërkesa dhe hulumtim për varreza të tjera.

 

I pyetur nëse do të kërkojë një falje nga presidenti serb, Kurti tha se bëhet fjalë për njerëz që refuzojnë atë që ka ndodhur në Kosovë.

 

ALBIN KURTI
KRYEMINISTER I KOSOVES

 

“Ata nuk po  pranojnë krimet e kryera këtu. Ju e keni parasysh që bëhet fjalë për njerëz  që po mohojnë krimet. Masakrën e Reçakut ata kanë thënë që ka qenë e fabrikuar. Edhe me ofendimet më të rënda janë drejtuar edhe ish ambasadorit …..i cili ishte dëshmitar i asaj masakre, mqs kur trupat e vrarëve ishin ende kufoma të ngrohta ai vizitoi dhe dëshmoi për ato krime lufte që janë edhe gjenocid njëkohësisht.

 

Çështja e personave të zhdukur është përfshirë tashmë në zbatimin e aneksit të marrëveshjes së Ohrit.

 

Lajme të ngjashme

Tre të plagosurit në Pejë dërgohen në QKUK, njëri nga ta në gjendje të rëndë

Avokati Berisha thotë se Enver Sekiraqa është jashtë Kosovës në një spital: Nuk mund të zbuloj vendndodhjen e tij

Suad Avdiu

Në kufirin Kosovë-Maqedoni e Veriut, ndalohet kontrabanda e mallrave me vlerë 30 mijë euro

Suad Avdiu