TV News
Kulturë

Rikthehen “Karnavalet” në Korçë/ Teatri “Andon Zako Çajupi” mirëpret veprën e Avni Mulës

Subscribe

Opereta “Karnavalet” ka mbushur sallën e Teatrit “Anton Zako Çajupi” në Korçë, 45 vite pasi artisti i madh, Avni Mula, krijoi veprën.

 

Ishte e bija Inva Mula, ajo e cila nxori nga arkivi operetën gazmore të babait të saj, për ta risjellë edhe një herë tjetër në këtë skenë.

 

Inva Mula

 

Regjisore

 

Amanetet e mëdha sidomos ato të prindërve kanë një fuqi të madhe dhe nuk  ka gjë më të bukur që në TKOB dhe ne këtu në Korçë këndojmë shqip.

 

Edhe për sopranon Renisa Laçka, në rolin e Afrovitit, në Korçë emocionet këtë herë ishin shumë më të forta .

 

Renisa Laçka

 

Soprano

 

Ajo jehona e madhe që patëm në Tiranë e sollëm dhe këtu dhe morëm feedback fantastik

 

Ndërsa Drejtuesja e Teatrit Kombëtar të Operas, Abigela Voshtiva, nisur nga suksesi i Karnavaleve, tha se herë pas here trupa e operas do t’i rikthehet krijimtarisë së kompozitorëve shqiptarë.

 

Abigela Voshtina

 

drejtore e OPERA-s

 

Jo vetëm që kjo vepër është në shtëpinë e vetë, por është dhe koherente për momentet që jetojmë

 

Karnavalet arritën këtë sukses edhe falë interpretimit të Orkestrës Simfonike të TKOB-së, dirigjuar mjeshtërisht nga Elda Laro, si dhe Korin e TKOB-së, dirigjuar nga maestro Dritan Lumshi, duke bashkëpunuar edhe me Orkestrën Simfonike të Forcave të Armatosura.

Lajme të ngjashme

Skulptura Kontemporane e Adi Dules në sheshin “Bukureshti”, Veliaj: Sa bukur të shohësh artin të lulëzojë në çdo cep të Tiranës

TV News

Një mozaik për aktorët shqiptarë/ Myftar Cubi sjell yjet e kinematografisë në një ekspozitë

TV News

Filmi me metrazh të shkurtër/ Çmimin e parë e fiton prodhimi kinematografik francez, “Bellus”

TV News