TV News
Show Biz

Nominimet në TV BAFTA/ Lista e plotë, nga Wednesday deri te The White Lotus

Nominimet për TV BAFTA janë zbuluar, me The Responder, This Is Going To Hurt dhe The Crown që të gjithë kryesojnë.

Ka gjithashtu disa nominime për “Am I Being Unreasonable?” nga Daisy May Cooper, “Bad sisters” të Sharon Horgan dhe “Big Boys” të Jack Rooke.

Më poshtë është lista e plotë e nominimeve kryesore televizive BAFTA për vitin 2023.

Fituesit do të shpallen më 14 maj në një ceremoni të organizuar nga Romesh Ranganathan dhe Rob Beckett.

Program argëtues komedi

Friday Night Live – Channel 4
The Graham Norton Show – BBC
Taskmaster – Channel 4
Would I Lie To You? – BBC

Çështjet aktuale

Afganistan: Nuk ka vend për gratë – ITV
Fëmijët e Talibanëve – Channel 4
The Crossing – ITV
Mariupol: The People’s Story – BBC

Gjatë ditës

The Chase – ITV
The Repair Shop: A Royal Visit – BBC
Scam Interceptors – BBC

Seri Drama

Bad Sisters – Apple TV+
The Responder – BBC
Sherwood – BBC
Somewhere Boy – Channel 4

Performanca argëtuese

Big Zuu – Big Zuu’s Big Eats – Dave
Claudia Winkleman – The Traitors – BBC
Lee Mack – The 1% Club – ITV
Mo Gilligan – The Lateish Show – Channel 4
Rosie Jones – Rosie Jones’ Trip Hazard – Channel 4
Sue Perkins – Sue Perkins: Perfectly Legal – Netflix

Program argëtues

Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway – ITV
Later… with Jools Holland: Jools’ 30 Birthday Bash – BBC
The Masked Singer – ITV
Strictly Come Dancing – BBC

Seriali faktik

Jeremy Kyle Show: Death On Daytime – Channel 4
Libby, Are You Home Yet? – Sky Crime
Vatican Girl: The Disappearance Of Emanuela Orlandi – Netflix
Worlds Collide: The Manchester Bombing – ITV

Performanca femërore në një program humori

Daisy May Cooper – Am I Being Unreasonable? – BBC
Diane Morgan – Cunk On Earth – BBC
Lucy Beaumont – Meet The Richardsons – Dave
Natasia Demetriou – Ellie & Natasia – BBC
Siobhan McSweeney – Derry Girls – Channel 4
Taj Atwal – Hullraisers – Channel 4

Internacionale

The Bear – Disney+
Dahmer: Monster: The Jeffrey Dahmer Story – Netflix
Wednesday – Netfllix
Oussekine – Disney+
Pachinko – Apple TV+
The White Lotus – HBO/Sky

Aktori kryesor

Ben Whishaw – This Is Going To Hurt – BBC
Chaske Spencer – The English – BBC
Cillian Murphy – Peaky Blinders – BBC
Gary Oldman – Slow Horses – Apple TV+
Martin Freeman – The Responder – BBC
Taron Egerton – Black Bird – Apple TV+

Aktorja kryesore

Billie Piper – Edhe unë e urrej Suzie – Sky
Imelda Staunton – The Crown – Netflix
Kate Winslet – I Am Ruth – Channel 4
Maxine Peake – Anne – ITV
Sarah Lancashire – Julia – Sky
Vicky McClure – Pa Sin – ITV

Ngjarje e drejtpërdrejtë

Koncert për Ukrainën – ITV
Platinum Jubile: Festë në Pallat – BBC
Funerali Shtetëror i Mbretëreshës Elizabeth II të HM – BBC

Performanca mashkullore në një program komedi

Daniel Radcliffe: Weird: The Al Yankovic Story – The Roku Channel
Jon Pointing: Big Boys – Channel 4
Joseph Gilgun: Brassic – Sky
Lenny Rush: Am I Being Unreasonable? – BBC
Matt Berry: What We Do In The Shadows – Disney+
Stephen Merchant: The Outlaws – BBC

Mini-seriale

A Spy Among Friends – ITV
Mood – BBC
The Thief, His Wife And The Canoe – ITV
This Is Going To Hurt – BBC
Sister – BBC

Mbulimi i lajmeve

BBC News në dhjetë: Rusia pushton Ukrainën – BBC
Channel 4 Lajmet: Live në Kiev – Channel 4
Mirëmëngjes Britani: Intervista Boris Johnson – ITV

Komedi me skenar

Am I Being Unreasonable? – BBC
Big Boys – Channel 4
Derry Girls – Channel 4
Ghosts – BBC

Program i shkurtër

Always – Together TV
Biscuitland – Channel 4
How To Be A Person – E4
Kingpin Cribs – Channel 4

Dokumentar

Chernobyl: The Lost Tapes – Sky
Escape From Kabul Airport – BBC
Our Falklands War: A Frontline Story – BBC
The Real Mo Farah – BBC

Drama

I Am Ruth – Channel 4
The House – Netflix
Life and Death in the Warehouse – BBC

Drama e vazhdueshme

Casualty – BBC
EastEnders – BBC
Emmerdale – ITV

Sport

Lojrat e Commonwealth Birmingham 2022 – BBC
UEFA Euro 2022 për Femra – BBC
Wimbledon 2022 – BBC

Aktori dytësor

Adeel Akhtar – Sherwood – BBC
Jack Lowden – Slow Horses – Apple TV+
Josh Finan – The Responder – BBC
Salim Daw – The Crown – Netflix
Samuel Bottomley – Somewhere Boy – Channel 4
Will Sharpe – The White Lotus – HBO/Sky

Aktorja dytësore

Adelayo Adedayo – The Responder – BBC
Anne-Marie Duff – Bad Sisters – Apple TV+
Fiona Shaw – Andor – Disney+
Jasmine Jobson – Top Boy – Netflix
Lesley Manville – Sherwood – BBC
Saffron Hocking – Top Boy – Netflix


Top Channel

Lajme të ngjashme

Ja sa vite diferencë ka Buci me të fejuarën e tij Veronën

Suad Avdiu

“Ditën mos ma prish” – Projekti që i bëri bashkë Melindën dhe Bardhin

Suad Avdiu

Ylli botëror Drake me shqiponjën dykrenare në videklipin e ri

Suad Avdiu