TV News
Show Biz

“Nuk mund të t’i hiqja dot sytë”, Anna Cramling rrëfen komentet e padëshiruara që ka marrë teksa luante shah

Transmetuesja e njohur e shahut në internet Anna Cramling thotë se ajo, shumë lojtare të tjera shahu, ka pasur përvoja të pakëndshme gjatë karrierës së saj në lojë.

20-vjeçarja, me pothuajse 400,000 abonentë në YouTube, thotë se të qenit grua në shah ka çuar ndonjëherë në komente të padëshiruara nga burrat që e kanë bërë atë të ndihet e pakëndshme dhe e vetmuar gjatë turneve.

“Unë kam pasur përvoja të çuditshme në botën e shahut që kur isha fëmijë,” tha Cramling për CNN Sport .

“Nga meshkujt e rritur që më komplimentonin në turne shahu, deri tek marrja e rrjeteve sociale nga kundërshtarët e mi të shahut duke thënë gjëra të tilla si ‘Nuk ndaloja dot së shikuari’ gjatë lojës sonë të shahut”, tregon Anna.

“Kjo më bëri të ndihesha shumë e pakëndshme, pasi një lojë shahu zakonisht zgjat katër ose pesë orë, kështu që ndihej e çuditshme të dija që dikush shumë më i madh se unë kishte menduar për mua në atë mënyrë për kaq shumë orë”, shprehet ajo.

Duke qenë se vajza e dy mjeshtërve – nëna e saj, Pia, ishte mjeshtrja e pestë femër dhe babai i saj, Juan Manuel Bellón López, pesë herë kampion spanjoll – shahu ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në jetën e Cramling. E lindur në Spanjë, Cramling tha se kaloi shumë kohë duke udhëtuar me prindërit e saj në turne nëpër botë dhe përfundimisht vendosi të zhvillojë aftësitë e saj.

Ajo thotë se filloi ta merrte më seriozisht shahun pasi u transferua në Suedi me familjen e saj, duke studiuar lojën deri në dy orë çdo ditë.

Sipas Chess.com, Cramling arriti një kulm të vlerësimit të Federatës Ndërkombëtare të Shahut (FIDE) prej 2175 në 2018.


Top Channel

Lajme të ngjashme

Intervista e Edona James në emisionin serb rikthehet në qendër të vëmendjes pas nëntë vjetësh: Nuk ndihem shqiptare, më pëlqejnë burrat serbë

Suad Avdiu

Ja sa vite diferencë ka Buci me të fejuarën e tij Veronën

Suad Avdiu

“Ditën mos ma prish” – Projekti që i bëri bashkë Melindën dhe Bardhin

Suad Avdiu