TV News
Diaspora

Berlini, gati për pritjen e Mbretit Charles

E mërkurë, 29 Mars 2023 – 20:40
albinfo.ch

Gjermani – unsplash – photo by Florian Wehde

Rreth 900 oficerë policie të Berlinit janë në detyrë për të garantuar sigurinë në fillim të vizitës shtetërore të mbretit britanik Charles III dhe bashkëshortes së tij, Camilla, të mërkurën, njoftoi një zëdhënëse e policisë.

Zona përreth hotelit luksoz “Adlon” në Brandenburg Gate, ku po qëndron çifti mbretëror, është rrethuar.

Gjithashtu, u vendosën barrikada me porta në rajonin më të gjerë të qeverisë, ku mbreti Charles do të pritet në Pallatin Bellevue, rezidenca zyrtare e presidentit federal, si dhe në zyrën e kancelarit federal dhe Bundestag, transmeton dpa, përcjell albinfo.ch.

Policia ka kufizuar hyrjen në Pariser Platz përpara Brandenburg Gate, ku do të marrin pjesë rreth 1500 spektatorë, dhe do të organizohet një pritje ushtarake për mbretin.

Njësitë speciale të Zyrës Federale të Policisë Kriminale Gjermane dhe truprojat nga Britania e Madhe janë përgjegjëse për sigurinë e drejtpërdrejtë të çiftit mbretëror.

Të enjten, numri i oficerëve të policisë të vendosur pritet të rritet në 1,100 për shkak të emërimeve të shumta të çiftit mbretëror në Berlin.Lajme të ngjashme

Vazhdon organizimi masiv i VLEN-it për mërgatën

Suad Avdiu

Nesër voton Diaspora

Suad Avdiu

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

Suad Avdiu