TV News
Diaspora

8 nga ngjarjet më të mira të Pashkëve në Zvicër

E mërkurë, 29 Mars 2023 – 13:00
albinfo.ch

Nga çmimet argëtuese, te gjuetia e vezëve dhe traditat zvicerane, këtu janë disa ngjarje që nuk duhet t’i humbisni këtë Pashkë në Zvicër, përcjell albinfo.ch.

Nëse ju ndodh që jetoni ose jeni duke vizituar zonën e Cyrihut gjatë pushimeve të Pashkëve dhe jeni duke kërkuar për diçka kryesisht zvicerane për të bërë, shkoni në Osterchilbi të mbajtur në Klotener Stadtplatz nga 8 deri në 16 prill 2023 midis orës 13:30 dhe 22:00.

Chilbis zvicerane, ose panairet vjetore, duhet t’i shihni të paktën një herë në jetën tuaj dhe paraqesin shumë udhëtime, makineri me kthetra, lojëra dhe ushqime të shijshme vendase dhe të huaja për t’i provuar.

 

Gjuetia e vezëve të Pashkëve

Për ata me fëmijë, gjuetia e vezëve të Pashkëve në Baden ia vlen të vizitohet. Gjuetia tradicionale e vezëve organizohet në parkun e madh rreth Muzeut Langmatt dhe përfshin shumë vende të mëdha fshehjeje për 200 fëmijë të moshës 8 vjeç e poshtë.

Gjuetia fillon në orën 15:00 të datës 8 Prill dhe do të zhvillohet në të gjitha kushtet e motit, vetëm mos harroni të merrni me vete koshat tuaja.

 

Të mirat e Pashkëve

E keni dashur gjithmonë të merrni pjesë në një traditë zvicerane? Tani është koha juaj për të shkëlqyer dhe për të fituar disa para – nëse jeni të mirë, kjo është. Zwänzgerle është një traditë e Pashkëve që daton në shekullin e 18-të që ende festohet në qytetin e Cyrihut çdo vit.

Çdo mëngjes të së hënës së Pashkëve, turma të rriturish dhe fëmijësh mblidhen në zemër të qytetit të vjetër të Cyrihut për të luajtur disa raunde të Zwänzgerle. Tradita dikton që fëmijët të mbajnë një vezë të zier, ndërsa të rriturit hedhin monedha 20 cent që synojnë të thyejnë vezën. Vetëm nëse monedha futet në guaskë, i rrituri fiton, duke e bërë Zwänzgerle një shpërthim për fëmijët.

 

Blaueierschwimmen

Kjo traditë unike e Pashkëve zhvillohet në Seebadi Niederuster në orën 14:00 më 10 prill. Për të kapur një vezë blu, qindra pjesëmarrës duhet të hyjnë në liqenin e ftohtë Greifensee 5-13 gradë Celsius dhe ta marrin vezën rreth 20 metra larg.

Pavarësisht nëse jeni duke e vizituar si notar profesionist ose preferoni të shijoni një meze të lehtë si kalimtar, kjo ngjarje është një argëtim i mirë për të gjithë familjen.

 

Pashkët në kështjellën Aigle

Një tjetër aktivitet i mrekullueshëm i Pashkëve për fëmijët do të zhvillohet në kështjellën Aigle, një vend i trashëgimisë zvicerane me rëndësi kombëtare.

Çdo të mërkurë deri të shtunën në prill, midis orëve 14:30 dhe 15:30 dhe 16:00 dhe 17:30, vizitorët mund të kënaqen në mjedisin magjepsës të kështjellës gjatë pranverës. Kalaja do të organizojë gjithashtu aktivitete të ndryshme për fëmijët, të tilla si fshehja me një lepur Pashkësh, një gjueti thesari dhe tregime të lidhura me Pashkët.

 

Chemin du Château, Aigle, Zvicër.

Tregu i Pashkëve

 

Nëse po kërkoni të kombinoni një shëtitje të qetë me pamjet e mrekullueshme mbi liqenin Zug me një udhëtim për blerje dhe ushqim të shijshëm, mos kërkoni më larg se tregu i Pashkëve të qytetit.

Tregu, i cili zhvillohet më 10 prill nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 18:00, do të shfaqë rreth 60 shitës që ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë artikujsh, nga bizhuteri dhe artikuj lëkure, te lodrat, aksesorët dhe buka e bërë në shtëpi. Nëse jeni të uritur, mund të zgjidhni nga një numër stallash ushqimore që shërbejnë pjata të shijshme dhe të shëndetshme për të rinj dhe të moshuar.

 

Pashkët në muzeun rural dhe artizanal

Nëse fëmijët tuaj kanë pasur pjesën e tyre të duhur të gjuetisë së vezëve këtë Pashkë, pse të mos i bëni ata të gjuajnë për zogj?

Nga data 7 deri në 23 prill, Musée paysan & artisanal në La Chaux-de-Fonds do të jetë shtëpia e një grupi pulash dhe zogjve të tyre. Fëmijët ftohen të vijnë të vëzhgojnë kafshët dhe të mësojnë për objektet e shumta në muze duke gjetur zogjtë e fshehur.

 

Pashkët në kështjellën Vullierens

Të dielën e Pashkëve, më 9 prill, nga ora 9.30 deri në orën 18:00, vizitorët mund të marrin pjesë në gjuetinë e madhe të vezëve të Pashkëve dhe thesarit në kopshtet e kështjellës Vullierens. Fëmijët mund të ndjekin gjurmët e lepurit të artë të Lindt në kërkimin e vezëve të humbura. Lajmi i mirë? Loja është përshtatur për grupmosha të ndryshme, ku fëmijëve më të mëdhenj u jepen detyra më sfiduese që përfshijnë planifikimin dhe zgjidhjen e problemeve.

Dita do të përfshijë gjithashtu xhiro me pony për të rinjtë, ndërsa të rriturit mund të pinë verë të shijshme lokale.Lajme të ngjashme

Vazhdon organizimi masiv i VLEN-it për mërgatën

Suad Avdiu

Nesër voton Diaspora

Suad Avdiu

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

Suad Avdiu