TV News
Kosovë

Osmani: 24 vjet më parë ndodhi masakra e tmerrshme ndaj një familjeje të tërë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar 24 vjetorin e masakrës ndaj familjes Berisha në Suharekë.

Ajo ka thënë se 24 vjet më parë ndodhi masakra më e tmerrshme ndaj një familje.

Në deklaratën e Osmanit thuhet se krimi u mundua të fshihet, por që tre anëtarë të kësaj familje shpëtuan që janë dëshmia e këtij gjenocidi.

“24 vjet më parë ndodhi masakra e tmerrshme ndaj një familjeje të tërë. 46 anëtarë të familjes Berisha u masakruan në pragun e shtëpisë, ndërsa kufomat iu bartën gjetiu. Fati deshi që tre nga ta, Vjollca me të birin dhe Shyhretja të shpëtonin. Sot ata e mbajnë gjallë kujtimin për anëtarët e vrarë dhe kujtesën për gjenocidin ndaj nesh. Ata janë kujtesa e dëshmia e këtij gjenocidi ndaj shqiptarëve të Kosovës”, ka shkruar Osmani.

Në kujtim të kësaj masakre ka shkruar edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Ai ka thënë se krimet e Serbisë as nuk mund të fshihen e as të harrohen./teve.info/

Lajme të ngjashme

Kosova pothuajse “në fund të pusit”, publikohen rezultatet e testit PISA

Suad Avdiu

Kurti për vrasjen e Liridonës dhe 14-vjeçares në Shkup: Nuk mjafton vetëm arrestimi, presim dënim maksimal

Suad Avdiu

Katër vite TV News, katër vite sfida dhe suksese! (VIDEO)

Suad Avdiu