TV News
Rajon-Botë

Raundi i ri i sanksioneve nga SHBA përfshin edhe avionin luksoz të presidentit bjellorus

Në sanksionet e fundit financiare dhe diplomatike, SHBA po ndjek kompanitë dhe individët e përfshirë në goditjen kundër lëvizjes pro-demokratike të Bjellorusisë dhe përfshirjen e regjimit ekzistues në pushtimin rus të Ukrainës.

 

Në mesin e pasurive të sanksionuara nga Uashingtoni zyrtar, përfshihet edhe avioni luksoz personali presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko.

 

“Regjimi i Lukanshekos mbështetetet në ndërmarrjet shtetërore dhe zyrtarët kryesorë për të gjeneruar të ardhura të konsiderueshme që mundësojnë akte shtypëse kundër popullit bjellorus,” tha në një deklaratë nënsekretari i Thesarit Brian Nelson, një zyrtar i lartë i sanksioneve të SHBA.

 

“Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të imponuar kosto ndaj regjimit të Lukashenkos për shtypjen e demokracisë dhe mbështetjen për luftën e Putinit”, shtohet në deklaratë.

 

Individë dhe subjekte të tjera që u sanksionuan nga SHBA:

  • Dy kompani: Kompania e hapur aksionare Bjelloruse Automobile Factory dhe Open Joint Stock Company Minsk Automobile Plant dhe të dy drejtorët e tyre. Ata u sanksionuan për mbështetjen dhe gjenerimin e të ardhurave për qeverinë bjelloruse.

 

  • Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Bjellorusisë dhe shtatë anëtarët e tij të rinj për rolin e tyre në ndalimin e kandidatëve të opozitës, mohimin e aksesit te vëzhguesit e sondazheve dhe certifikimin e numërimit të pasaktë të votave në zgjedhjet e vitit 2020.

 

  • Departamenti Amerikan i Shtetit po lëshon gjithashtu kufizime vizash për 14 individë të tjerë, duke përfshirë zyrtarë të regjimit. Aeroplani i Lukashenkos, EË-001PA, është një Boeing 737 i përdorur nga njeriu i fortë bjellorus dhe familja e tij për udhëtime ndërkombëtare, sipas Thesarit.

 

Lajme të ngjashme

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Suad Avdiu

Paqëndrueshmëria politike po trondit tregjet evropiane

Suad Avdiu

Haxhi 2024: Temperaturat e larta sfidojnë pelegrinët – autoritetet saudite vijnë me ‘këshilla për një pelegrinazh të sigurt’

Suad Avdiu