TV News
Diaspora

Aksidentet në Gjenevë: Rritet numri i vozitësve të dehur

E premte, 24 Mars 2023 – 18:05
albinfo.ch

(KESTONE/Christof Schuerpf)

Janë publikuar shifrat e fundit të sigurisë rrugore për Gjenevën.

Ato tregojnë një rënie të mirëseardhur të vdekjeve në rrugë – por më shumë njerëz po pinë dhe ngasin makinën dhe numri i aksidenteve me e-skuter është rritur.

Në vitin 2021, 14 vdiqën në rrugë – vitin e kaluar ishte 8. Deri më tani këtë vit numri është dy, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Numri i aksidenteve është rritur – tani kthehet në nivelet para pandemisë. Por ato që përfshinin alkool janë rritur me 14% në krahasim me vitin e kaluar.

E-skuterët përfshihen gjithnjë e më shumë në aksidente – por shifrat thjesht pasqyrojnë se ka më shumë prej tyre në rrugë.

Policia u kujton përdoruesve se nuk mund të përdoren në trotuare dhe duhet të kufizohen në 20 km / orë.Lajme të ngjashme

Vazhdon organizimi masiv i VLEN-it për mërgatën

Suad Avdiu

Nesër voton Diaspora

Suad Avdiu

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

Suad Avdiu