TV News
Rajon-Botë

Rusia paralajmëron SHBA: Do marrim masa kundër fluturimeve me dron në Detin e Zi

Moska zyrtare ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të marrë masa kundër çdo fluturimi të mëtejshëm me dron mbi një pjesë të Detit të Zi. Kjo deklaratë vjen nga zëvendësministri i jashtëm rus, Sergei Ryabkov disa ditë pas incidentit me dronin amerikan.

 

“Ne i paralajmërojmë ata që të mos përpiqen të luajnë me nervat e tyre, duke testuar durimin tonë,” tha Ryabkov, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti.

 

Duke iu referuar incidentit javën e kaluar, ai tha se droni amerikan ishte në një zonë ku Rusia ka nisur një regjim të veçantë që lidhet me kryerjen e stërvitjeve ushtarake.

 

“Siguria e Rusisë do të sigurohet me të gjitha mjetet e disponueshme dhe asnjë dron amerikan, qoftë zbulues, sulmues, strategjik apo çfarëdo lloji tjetër, nuk mund të trondisë vendosmërinë e tyre”, shtoi zyrtari rus.

 

 

Tensionet mes dy vendeve përshkallëzuan pas rrëzimit të dronit amerikan nga avioni luftarak rus mbi Detin e Zi. SHBA  ka zhvendosur fluturimet e me dron më larg nga hapësira ajrore që rrethon gadishullin e Krimesë dhe pjesët lindore të Zi. Deti.

Lajme të ngjashme

Gjermania po përballet me përmbytje masive, ka rrezik për jetë

Suad Avdiu

Alarmante| Gjermania po përballet me përmbytje masive, ka rrezik për jetë

Pse Ilir Meta përkrahi VMRO-në dhe jo ndonje parti shqiptare? Ja përgjigja e tij