TV News
Rajon-Botë

Problemi i emigracionit/ KE gati të akordojë edhe 110 milionë euro për zgjidhjen e çështjes

Komisioni Evropian është i gatshëm të ndajë 110 milionë euro shtesë në vitin 2023 për të adresuar problemet që lidhen me migracionin, thuhet në një letër dërguar nga kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen krerëve të shteteve dhe qeverive të vendeve të BE-së. Ky fond vjen në pritje të samitit të komunitetit, i cili do të mbahet në Bruksel më 23-24 mars, njoftojnë mediat ndërkombëtare.

 

“Një mbytje e tmerrshme anijeje në brigjet e Kalabrisë është bërë një kujtesë e qartë se është e nevojshme të veprohet pa vonesë. Një vendim i drejtë është i mundur vetëm me një qasje të balancuar pan-evropiane”, raportoi agjencia italiane e lajmeve ANSA.

 

“Duke pasur parasysh presionin në rritje të migracionit, Komisioni Evropian është i gatshëm të mobilizojë 110 milionë euro shtesë në vitin 2023 për projekte në Afrikën e Veriut, përveç 208 milionë eurove të akorduara tashmë, duke përfshirë luftimin e kontrabandës së emigrantëve”, thuhet në tekst.

 

Çështja e migracionit ka qenë prej kohësh një pengesë midis vendeve të BE-së. Barra më e madhe e pritjes së ardhjeve nga deti bie mbi vendet e Evropës Jugore: Italinë, Greqinë, Maltën, Qipron, Spanjën, të cilat i nënshtrohen parashikimit të marrëveshjeve të Dublinit për nevojën për të ofruar pritje në vendin e mbërritjes. Në të njëjtën kohë, shumë njerëz që vijnë nga vendet afrikane dhe aziatike janë migrantë ekonomikë dhe priren drejt vendeve nordike.

Lajme të ngjashme

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll – një tjetër dridhje toke u regjistrua tre minuta më vonë

Suad Avdiu

Anulohen dhjetëra fluturime në Holandë, kjo është arsyeja

Suad Avdiu

Si pasojë e defektit teknik, sistemi i mbrojtjes kundërajrore izraelite nuk funksion – raketa rikthehet dhe bie në tokë në Tel Aviv

Suad Avdiu