TV News
Shqipëri

Meta uron Ditën e Nevruzit: Duhet të bashkohemi që të ndalojmë ikjen e të rinjve

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka uruar Ditën e Nevruzit për të gjithë besimtarët bektashianë. Në urimin e tij, Meta nuk nguroi as të përçonte mesazhe që lidhen me demokracinë dhe situatën aktuale të vendit.

 

Ai tha se populli duhet të jetë i bashkuar në arritjen e objektivave në mënyrë që të rinjt të mos braktisin vendin.

 

 

“Kënaqësi e veçante të uroj të gjithë besimtarët bektashianë dhe qytetarët shqiptarë në këtë ditë kaq të rëndësishme të ekuinoksit pranveror, në këtë ditë optimizmi pranveror, lindje dhe gjallërimi e vërtetë të bekuar, por edhe në këtë ditë të demokracisë se ne 22 marsin e kemi edhe ditë demokracie. Jam shumë i lumtur të shoh një pjesëmarrje si asnjëherë më parë në këtë festë të Sulltan Nevruzit në Kryegjyshatën Botërore. Ishte kënaqësi të përcillja urimet më të përzemërta Baba Mondit për të gjithë besimtarët bektashianë dhe popullin tonë që të jemi të bashkuar, optimist dhe të arrijmë objektivat që i bëjnë të rinjtë të qëndrojnë këtu me besim të plotë për të ardhmen. Pranverë pa të rinj nuk ka”, tha Meta.

 

Besimtarët bektashianë festojnë këtë të mërkurë festën e Sulltan Nevruzit, si një ritual që përkon me ditën e lindjes së Imam Aliut dhe simbolizon ringjalljen e jetës dhe shpresës në hyrje të stinës së pranverës.

 

 

Lajme të ngjashme

Rritje me 64 për qind e netëqëndrimeve të turistëve të huaj në Shqipëri

Suad Avdiu

Martesat brenda të njëjtës gjini/ Shqipëri: Kisha reagon për martesën e dy vajzave

Suad Avdiu

619 vjet nga lindja e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

Suad Avdiu