TV News
Diaspora

Mërgata shqiptare në SHBA, e gatshme për të ndihmuar Kosovën

Konjufca: Shqiptarët e Amerikës janë të gatshëm për të ndihmuar vendlindjen

E premte, 31 Mars 2023 – 11:40
albinfo.ch

Le photographe Cedric Vincensini

Si gjithmonë, mërgata shqiptare në Amerikë është e gatshme për të ndihmuar Kosovën, veçanërisht në fushën e arsimit dhe të zhvillimit ekonomik, përcjell albinfo.ch.

Në një deklaratë për media, kryeparlamentari Glauk Konjufca në takimin përmbyllës me mërgatën shqiptare në Uashington, gjatë vizitës që kryetari i Kuvendit po u bën Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tha se mërgimtarët janë shtylla kryesore për Kosovën.

Në këtë takim ka qenë i pranishëm edhe ish-ambasadorit William Walker, mbështetësi i madh i Kosovës, i cili, sipas tij, ka ndihmuar gjithmonë në nivele ndërkombëtare. Ambasadori Walker, siç deklaron Konjufca në rrjetin social Facboook, inkurajoi Kosovën të vazhdojë rrugën e reformave dhe modernizimit të shoqërisë së saj.“Mërgata kosovare ishte e përfaqësuar nga një grup i përzgjedhur i biznesmenëve, profesionistëve dhe aktivistëve të shoqërisë civile. U tregova nga afër për situatën aktuale në Kosovë dhe për progresin e arritur në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe theksova rëndësinë e zhvillimit të ekonomisë dhe të investimeve, si dhe nevojën për të punuar për integrimin e Kosovës në familjen e BE-së”, shkruan Konjufca, i cili takimin me ish-ambasadorin e quan si nder të veçantë të paharrueshëm. Së bashku, ai thotë se kanë diskutuar për proceset aktuale në Kosovë dhe për sfidat e ardhshme që pritet të ballafaqohemi. “Gjithashtu u dakorduam se marrëdhëniet midis dy vendeve duhet të forcohen edhe më shumë, duke përfshirë bashkëpunimin në fusha, si ekonomia, arsimi, kultura dhe siguria. Vlerësova përpjekjet dhe ndihmën e diasporës kosovare dhe ritheksova se ne jemi të hapur për të dëgjuar mendimet dhe sugjerimet e tyre në çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën dhe dyert e investimeve në vendlindjen e tyre janë të hapura sot më shumë se kurdoherë më parë”, deklaroi kryeparlamentari Konjufca. Takimi, sipas tij, është mbyllur me premtimet “që të punojmë së bashku në interes të Kosovës dhe të mërgatës!”

 Lajme të ngjashme

Vazhdon organizimi masiv i VLEN-it për mërgatën

Suad Avdiu

Nesër voton Diaspora

Suad Avdiu

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

Suad Avdiu