TV News
Show Biz

Kontrolli i nivelit të sheqerit në gjak: Hapat që duhet të ndjekin diabetikët në kohën e gjumit

Diabeti është një gjendje e pakthyeshme shëndetësore me të cilën është e vështirë të jetosh.

Gjendja shfaqet me praninë e niveleve të larta të glukozës në gjak në trup për shkak të mungesës së prodhimit të insulinës. Por a e dini se ka disa mënyra në të cilat njeriu mund të menaxhojë simptomat që lidhen me këtë gjendje dhe të mbajë nivelet nën kontroll? Në këtë artikull, do të ndajmë këshilla për menaxhimin e diabetit që mund të jenë të dobishme për ata që kanë të bëjnë me nivele të larta të sheqerit në gjak.

Nivelet e pa menaxhuara të sheqerit në gjak

Diabeti mund t’i japë pacientit vështirësi për të vazhduar me aktivitetet e përditshme. Diabeti i pakontrolluar shkakton një sërë komplikimesh shëndetësore, të tilla si urinimi i shpeshtë, etja e tepërt, uria e shtuar dhe shumë probleme të tjera që mund të pengojnë jetën tuaj të qetë. Më poshtë janë listuar disa shenja dhe simptoma që mund t’ju tregojnë kur diabeti juaj po del jashtë kontrollit:

-Etje e shtuar

-Humbje peshe e pashpjegueshme

-Urinim i shpeshtë

-Ndjeheni gjithmonë të lodhur

-Pamje e turbullt

A ju bën kjo të ndiheni se jeta juaj është e shkatërruar dhe nuk do të arrini ta shijoni kurrë atë siç e shijonit kur nuk ishit diabetik? Gjendja është padyshim e pakthyeshme, por mund të menaxhohet me disa ndryshime të stilit të jetesës. Duke qenë se shumica e këtyre simptomave shfaqen gjatë natës, një nga gjërat më të këqija me të cilat duhet të përballet një pacient me diabet është mungesa e gjumit.

Rutina e gjumit për pacientët me diabet

Nëse nivelet e sheqerit në gjak po dalin jashtë kontrollit dhe po vuani simptomat më të këqija të lidhura me gjendjen, ndiqni këto hapa të thjeshtë menjëherë përpara se të shkoni në shtrat gjatë natës. Këto rutina jo vetëm që mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni nivelet e glukozës në gjak, por gjithashtu do të shijoni një gjumë të mirë të natës.

Pini çaj kamomili

Një filxhan çaj kamomili mund t’ju ndihmojë të flini mirë dhe të menaxhoni niveleve esheqerit në gjak. Çaji i kamomilit është i pasur me veti anti-inflamatore dhe antioksidante që mund të ndihmojnë në optimizmin e simptomave të sheqerit të lartë në gjak.

Hani shtatë bajame

Nëse niveli i sheqerit në gjak është i lartë, atëherë hani të paktën 7 bajame çdo natë para gjumit. Këto arra janë të mbushura me magnez dhe triptofan që përmirësojnë cilësinë e gjumit tuaj dhe mbajnë nën kontroll dhimbjet e urisë gjatë natës.

Farat e fenugreek mund të bëjnë mrekulli

Farat e fenugrekut janë të mbushura me veti hipoglikemike që ndihmojnë në zbutjen e niveleve të sheqerit në gjak në trup.


Top Channel

Lajme të ngjashme

Çfarë po ndodh me Vesa Vllasaliun?

Suad Avdiu

Para pak ditësh e injoroi, sot Kaderi tregon sa e ka marrë malli për Lumbardhin

Suad Avdiu

Kush është djali që Melinda Ademi është e dashuruar?

Suad Avdiu