TV News
Show Biz

Look-u i javës: Çfarë do të thotë veshja e Papa Françeskut për të ardhmen e modës me Inteligjencën Artificiale

Gjatë fundjavës, një imazh i veçantë i Papa Françeskut ndezi internetin.

E qarkulluar gjerësisht në rrjetet sociale, fotografia tregon Papën 86-vjeçar të veshur me një pallto të bardhë të trashë, të shtrënguar në bel.

Veshja shkaktoi një lumë pyetjesh në internet: A ka Papa një stilist të ri ? Ka pasur gjithmonë një stilist? A ishte pamja e frymëzuar nga kërcimtarët mbështetës në shfaqjen e Rihanna-s Superbowl?

Megjithatë, më shumë se çdo gjë, përdoruesit e mediave sociale shprehën se si nuk mund ta besonin se imazhi ishte i vërtetë. Dhe nuk ishte. Twitter ka bashkangjitur që atëherë një fusnotë kontekstuale në disa nga tweet-et me performancën më të mirë duke sqaruar se është krijuar nga AI (Inteligjenca Artificiale) dhe është krijuar duke përdorur mjetin softuer Midjourney.

Mjetet e imazhit të AI po bëhen gjithnjë e më të sofistikuara. Teknologjia, e cila gjeneron fotografi bazuar në kërkesat e tekstit të përdoruesve, është përdorur për të dizajnuar shfaqje gjithëpërfshirëse të modës, për të krijuar romane të tëra grafike dhe madje për të ndihmuar në parashikimin e formave të reja të arkitekturës. Por ndërsa AI zhvillohet dhe imazhet “thellë false” të gjeneruara nga kompjuteri bëhen më bindëse, shumë janë të shqetësuar për implikimet etike, duke përfshirë heqjen e agjencisë së subjekteve (vendosja e njerëzve në skenarë të fabrikuar që mund të jenë shpifëse ose keqdashëse, për shembull) dhe nëse Teknologjia e mësimit të makinerive një ditë do t’i bëjë të padallueshme lajmet e rreme.

Vetëm javën e kaluar, fotot e krijuara nga AI të arrestimit të Donald Trump u përhapën si flakë pasi ish-presidenti shkroi në mediat sociale se ai priste të paditet në lidhje me një hetim financimi të fushatës në Nju Jork.

Nëse veshja është një formë e rëndësishme e vetë-shprehjes, atëherë një veshje e krijuar nga AI jo vetëm që mund të zvogëlojë fuqinë dhe mesazhet e natyrshme në rroba – por edhe autonominë e një personi. Në papat, çdo veshje ka rëndësi fetare. Ngjyra e veshjeve të Papës është zgjedhur posaçërisht për t’u përshtatur me festime specifike: e kuqja mund të vishet vetëm në raste specifike, si e Diela e Palmave, e Premtja e Madhe dhe Rrëshajëve, sepse përfaqëson gjakun e Jezu Krishtit, ndërsa roza vishet vetëm dy herë në ditë. vit. Si të tilla, imazhet e rreme të Papës që vesh rroba të caktuara jashtë këtyre – ose në kontekste të tjera të panumërta – mund të shkaktojnë ofendim, alarm apo edhe mosbesim brenda komunitetit katolik.


Top Channel

Lajme të ngjashme

Adelina Tahiri na prezanton me të dashurën maqedonase të vëllaut të saj… (Foto)

Suad Avdiu

Santiana publikon foto duke e falur namazin e sabahut

Suad Avdiu

Artisti i njohur Butrint Imeri po na e sjell hitin e tij veror

Suad Avdiu