TV News
Show Biz

Diamanti rozë ‘ultra i rrallë’ pritet të shitet në ankand me një çmim rekord!

Një diamant rozë me shkëlqim të pakrahasueshëm pritet të arrijë vlerën mbi 35 milionë dollarë kur të dalë në shitje në Nju Jork, njoftoi të mërkurën shtëpia e ankandeve Sotheby’s.

Me peshë 10,57 karat dhe me emrin “The Eternal Pink”, guri i çmuar “ultra i rrallë” do të dalë në ankand këtë qershor, katër vjet pasi firma afrikano-jugore De Beers e zbuloi atë në një nga minierat e saj në Botsvana.

Me peshë 10,57 karat dhe me emrin Roza e Përjetshme, guri i çmuar "ultra i rrallë" do të dalë në shitje këtë qershor.

Zyrtarisht i klasifikuar si “rozë e purpurt” në ngjyrë, ai është diamanti më i vlefshëm i nuancës së tij që është shfaqur ndonjëherë në ankand, sipas Sotheby’s. Ngjyra e tij është cilësuar si shkalla më e lartë e ngjyrës intensive e arritur nga vetëm 4% e diamanteve rozë. Guri pritet t’i bashkohet radhëve të diamantëve më të rëndësishëm në histori.

“Kjo ngjyrë është nuanca më e bukur dhe më e përqendruar e trëndafilit në diamante që kam parë ndonjëherë ose ka dalë ndonjëherë në treg,” tha Burning.

Diamantet rozë janë rritur në vlerë vitet e fundit. Kjo është pjesërisht për shkak të një rënie të furnizimit të shkaktuar nga mbyllja e minierës Argyle të Australisë në vitin 2020, e cila më parë prodhonte shumicën e diamanteve rozë në botë. Sipas një indeksi të përpiluar nga brokerimi Australian Diamond Portfolio, çmimi mesatar i gurëve me ngjyrë u rrit me 30% vetëm në 12 muajt para qershorit 2021.

The diamond's color has been designated "fancy vivid," the highest grade of intense color achieved by only 4% of pink diamonds.

Guri do të zbulohet në Hong Kong të shtunën. Më pas do të ekspozohet në disa qytete, duke përfshirë Dubai, Singapor dhe Gjenevë, përpara se të niset për në Nju Jork për shitjen e qershorit.

Rekordi i ankandit për një diamant rozë – ose një diamant të lëmuar të çdo ngjyre – aktualisht mbahet nga një gur 59.6 karatësh që u shit për 71.2 milionë dollarë në Sotheby’s Hong Kong në 2017. Diamanti rozë u ble nga bizhuteritë nga Hong Kongu Chow Tai Fook dhe u riemërua “CTF Pink Star”.

Një diamant rozë 11.15 karat i quajtur “Williamson Pink Star” ndërkohë mban rekordin për çmimin më të lartë të ankandit për karat, pasi u shit për 453.2 milionë dollarë Hong Kong (58 milionë dollarë) vitin e kaluar.


Top Channel

Lajme të ngjashme

Intervista e Edona James në emisionin serb rikthehet në qendër të vëmendjes pas nëntë vjetësh: Nuk ndihem shqiptare, më pëlqejnë burrat serbë

Suad Avdiu

Ja sa vite diferencë ka Buci me të fejuarën e tij Veronën

Suad Avdiu

“Ditën mos ma prish” – Projekti që i bëri bashkë Melindën dhe Bardhin

Suad Avdiu