TV News
Show Biz

Neuroshkenca: Sharjet ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes

Sharjet mund të jenë të papëlqyera për disa persona, por ka dhe persona të tjerë që i pëlqejnë.

Një sondazh zbuloi se 64% e njerëzve shajnë në mënyrë të përsëritur për të ndihmuar me lehtësimin e dhimbjes dhe neuroshkencëtarët thonë se në të vërtetë ndihmon.

Rreth 52% e të anketuarëve që kishin goditur gishtin e këmbës dhe kanë ndjerë shumë dhimbje, kanë thënë se sharjet kanë një efekt të madh ndaj dhimbjes.

Meshkujt britanikë shajnë mesatarisht 10 herë në ditë ndërsa femrat rreth 8 herë.

Neuropsikologia Dr Rachel Taylor tha: Shkenca tregon se kur njerëzit shajnë ajo mund të aktivizojë amigdalën, e cila nga ana tjetër shkakton një përgjigje lufta ose ikje. Kjo më pas çon në një rritje të adrenalinës, një formë natyrale e lehtësimit të dhimbjes.

Sondazhi zbuloi se 46% e të anketuarve ranë dakord se fjalët që janë raciste, seksiste, homofobike ose fanatike në çfarëdo mënyre duhet të shmangen gjithmonë.


Top Channel

Lajme të ngjashme

Fejohet Engjellusha Salihu, pamje nga ceremonia

“Çapaçule ta rrehi….”, publikohet kënga e Luiz Ejllit me Getoar Selimin

Adelina Tahiri na prezanton me të dashurën maqedonase të vëllaut të saj… (Foto)

Suad Avdiu