TV News
Show Biz

Elon Musk njoftoi një tjetër ndryshim të rëndësishëm në Twitter, abonentët duhet të paguajnë

Elon Musk ka njoftuar ndryshimin e fundit të Twitter për t’i bërë njerëzit të paguajnë 84 dollarë në vit për rrjetin social: Twitter do të promovojë vetëm ‘tweet-et’ e abonentëve me pagesë dhe jo-abonentët nuk do të lejohen të votojnë në sondazhe.

Skeda “For You” (për ty) e Twitter, ekrani i parë që përdoruesit shohin kur hapin aplikacionin, kuron tweet-et duke përdorur një algoritëm. Kjo do të thotë se mund të shfaqë postime nga njerëz që nuk i ndiqni. Skeda For You së shpejti do të rekomandojë vetëm njerëzit që paguajnë për shërbimin premium Twitter Blue.

“Duke filluar nga 15 prilli, vetëm llogaritë e verifikuara do të kenë të drejtë të jenë në rekomandimet For You”, njoftoi ai në një postim në Twitter të hënën në mbrëmje. “Është e vetmja mënyrë realiste për të adresuar grupet e avancuara të robotëve të AI që marrin përsipër. Përndryshe është një betejë e pashpresë e humbur. Votimi në sondazhe do të kërkojë verifikim për të njëjtën arsye.”

Shfaqja në ‘For you’  i ndihmon përdoruesit të krijojnë numrin e tyre të ndjekësve. Votimi në sondazhe nuk përfiton përdoruesit në të njëjtën mënyrë, por bllokimi i tyre nga votimi mund t’i shtyjë disa të regjistrohen për shërbimin me pagesë.

Musk shpesh poston sondazhet e tij në Twitter, duke pyetur përdoruesit çdo gjë, nga nëse ai duhet të heqë dorë nga pozicioni i tij si CEO i platformës deri tek nëse ai duhet të shesë aksione të aksioneve të Tesla.

Javën e kaluar, Musk njoftoi se përdoruesit që kanë pasur një pikë kontrolli blu falas – zakonisht zyrtarë qeveritarë, të famshëm, anëtarë të medias dhe përdorues të tjerë të profilit të lartë – do ta humbnin atë verifikim falas duke filluar nga prilli, nëse nuk pranojnë të paguajnë një tarifë abonimi – ose 84 dollarë në vit ose 8 dollarë në muaj.


Top Channel

Lajme të ngjashme

Çfarë po ndodh me Vesa Vllasaliun?

Suad Avdiu

Para pak ditësh e injoroi, sot Kaderi tregon sa e ka marrë malli për Lumbardhin

Suad Avdiu

Kush është djali që Melinda Ademi është e dashuruar?

Suad Avdiu