TV News
Rajon-Botë

Heqin minat nga tokat bujqësore, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes

Fermerët e Ukrainës duhet të mbijetojnë përmes të mbjellave të tyre, ndonëse në situatë lufte dhe në rrezik konstant nga agresioni rus.

 

Media ndërkombëtare CNN sjell përjetime të fermerëve që përshkruajnë përditshmërinë e tyre mes luftës dhe mbijetesës.

 

Herën e parë që Oleksandr Havriluk u kthye në fermën e tij pasi ajo ishte pushtuar dhe pushtuar nga trupat ruse, lotët i rrokulliseshin në fytyrë kur pa atë që kishin lënë pas, shkruan CNN.

 

Ndërtesat e fermave të tij u shkatërruan pothuajse tërësisht, makineri të rënda me vlerë miliona dollarë ishin mbetur në gërmadha dhe të korrat e grurit të vitit të kaluar ishin djegur.

 

Por problemi më i ngutshëm për Havrilukun ishin minat tokësore që ishin groposur në 12 milje katrore të fushave të tij përreth.

 

69-vjeçari po i gërmon minat me dorë, në një përpjekje të dëshpëruar për të pastruar disa nga arat e tij përpara se të fillojë sezoni i mbjelljes në fillim të prillit.

 

“Kisha frikë,” tha Havriluk. “Por unë duhet të mbjell.”

 

Deri më tani, Havriluk thotë se ka hequr rreth 20 mina nga fushat e tij në Valika Komyshuvaha, afër qytetit të Izium, duke përdorur vetëm një detektor metali që e bleu vetë.

 

“Pasi e keni gjetur minën, merrni një shkop, prekeni për të përcaktuar madhësinë dhe më pas gërmojeni atë,” tha ai. “Dhe pastaj ju e merrni atë me kujdes dhe e hiqni.”

 

Puna është e rrezikshme, pranon ai, por shton se nuk ka zgjidhje tjetër.

Lajme të ngjashme

Irlanda, Norvegjia dhe Spanja do ta njohin shtetin palestinez

Suad Avdiu

Mitsotakis: Greqia nuk është e izoluar, Shkupi po

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë