TV News
Sport

“Godet” Rudi Vata: “Vetëm Ballist Morina e çon sërish Shqipërinë në Europian”

Rudi Vata, ish-kapiteni i kombëtares shqiptarë të futbollit e konsideroi shumë të vështirë, për të mos thënë të pamundur kualifikimin e Shqiperisë në kampionatin europian.

 

Madje si për të hequr paralele më të kaluarën dhe për të shprehur pamundësinë e arritjes së një objektivi të tillë, Vata tha për emisionin “Studio Sport” në Vizion Plus se kombëtares tonë i duhet një situatë e ngjashme me atë të Ballist Morinës ndaj Serbisë në Beograd në vitin 2014 për t’u futur në Europian, .

 

Harmonia, grupi, janë pika të rëndësishme, vetëm kështu mund të shkojë larg Shqipëria. Në qoftë se do të gjejnë dhe një tjetër si Ballist Morina, dhe t’i heqin 6 pikë Polonisë, kanë shanse të shkojnë në Europian, ndryshe jo. Në logjikën time nuk ka shanse”, u shpreh Rudi Vata.

 

Ish-lojtari i njohur i kombëtares kuqezi, pyetjes së moderatores Vilma Masha në lidhje me përshtypjet mbi trajnerin Brazilian, e vlerësoi atë duke pohuar se ka ndërtuar një strategji perfekte.

 

“Silvinjo është prezantuar mirë. Ka ndërtuar një strategji perfekte. Vjen në një vend të ri me eksperiencë të re, ka optimizmin e duhur. Çdo gjë do të pasqyrohet në fushën e lojës., shtou Vata, I cili megjithatë mendon se kuqezinjte nuk kanë bërë progres që nga koha e de Biazit.

 

 

 Është një kombëtare e brishtë, nuk jemi solidë. Nuk jemi rritur si Kombëtare që nga kampionati Europian i De Biazit. Shqipëria është një vend jo stabil. Sistemi ka qenë jo i ndershëm, jo sportiv. Jemi një Kombëtare që kemi nevojë të rritemi.Jemi vendi i vogël që kemi pretendime me të mëdha se sa i kemi kapacitete. Çekia dhe Polonia janë 2 shtete të fuqishme, që kanë marrë pjesë rregullisht në Europian apo Botëror. Kanë eksperiencë, mentalitet shumë më të mirë se ne. Me Silvinjon duhet të bëjmë më mirë se me Rejën. Duhet të paraqisim vlerat. Në qoftë se koordinojmë mirë agresivitetin dhe teknikën atëherë po. Duhet të mbajmë topin në kontroll, kemi futbollistë të mirë dhe duhet të jemi agresivë. Një javë punë nuk janë të mjaftueshme. Skuadra ka nevojë për t’u ribashkuar dhe të paraqesë vlera kombëtare. Vijnë të përfaqësojnë një komb që ka nevojë për energjinë e fitores. Në qoftë se arrin Silvinjo t’iu marrë më të mirën, kemi mundësinë për të bërë hapin përpara. Lojtarët nuk u rritën, u krijua hendeku. Mbetëm aty ku ishim me Rejën, nuk përfituam nga kjo situatë. Duhet t’iu kishin dhënë kohën e mjaftueshme këtyre njerëzve për të punuar në miqësore, kur dihej që Reja do ikë. Nuk janë pjesë e ndershme e futbollit.Magjistar me qenë nuk mundesh të bësh gjë kaq shpejt

 

Vata nuk kurseu edhe kritikat mbi menaxhimin e sulmuesit Armando Broja nga ish-trajneri Reja dhe stafi drejtues I federates.

Lajme të ngjashme

Shqipëria drejt rekordit,50 mijë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë

Suad Avdiu

Lorik Cana: Shqipëria nuk ka asgjë për të humbur

Suad Avdiu

Zvicra publikon listën finale për Euro 2024, janë tre shqiptarë

Suad Avdiu