TV News
Shqipëri

Begaj pret homologun Van der Bellen/ Austria: Jo “pasaporta të arta”, dëmtojnë proçesin e integrimit në Bashkimin Europian

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, vizitoi Tiranën, ku u prit nga homologu i tij  Bajram Begaj.Pas takimit dy presidentet dolen ne konferencë për shtyp .

 

Kreu i shtetit austriak u ndal tek pasaportat e arta,  që  edhe pse është një nismë e pezulluar  nga qeveria,  theksoi se Shqipëria duhet të ndjekë të gjitha udhëzimet e Bashkimit Evropian.

 

PRESIDENTI I AUSTRISE

 

ALEXANDER VAN DER BELLEN  

 

Këtu kemi shpresë për rezultate të mira pas bisedimeve të mira.Më bie ndërmend sa i përket Shqipërisë vetëm çështja e pasaportave të arta, që qeveria ka vendosur ta lërë pezull. Nuk është një proces për të cilin është marrë një vendim. Mendoj që Shqipëria do ndjekë udhëzimet e të drejtës europiane”

 

Ndërsa presidenti begaj falenderoi homologun austriak per mbeshtetjen ne rrugen e integrimit te shqipeise drejt bashkimit europian.

 

 PRESIDENTI I SHQIPERISE

 

BAJRAM BEGAJ

 I përcolla Presidentit Van der Bellen vlerësimin dhe mirënjohjen për të gjithë mbështetjen që Austria i ka dhënë Shqipërisë në rrugën drejt anëtarësimit në BE, ku përfshihet mbështetja politike, ekonomike, infrastrukturore e mbi të gjitha mbështetja për reformën në drejtësi.Austria ka luajtur një rol të rëndësishëm aktiv në mbështetjen e perspektivës evropiane të Shqipërisë; veçanërisht për Konferencën e Parë Ndërqeveritare për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit

 

Presidenti i Austrise iu drejtua me nje mesazh edhe deputeteve ne parlament ku serish ne fokus ishin reformat e Shqiperise dhe rrugat drejt integrimit.

 

 

Lajme të ngjashme

Tirana nën masa të larta sigurie për të pritur Zelenskyn

Suad Avdiu

Zelensky nesër në Shqipëri, merr pjesë në Samitin për Ukrainën

Suad Avdiu

Shqipëri: Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë do të hapet më 4 mars

Suad Avdiu