TV News
Diaspora

Kurti informon Begajn për takimin e Ohrit

E diel, 26 Mars 2023 – 14:20
albinfo.ch

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka pritur në takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Preaidenca e Shqipërisë njofton se u bisedua rreth negociatave të zhvilluara së fundmi në Ohër mes Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

Presidenti Begaj përshëndeti lidershipin, maturinë dhe kurajën e treguar nga Kryeministri Kurti dhe ekipi negociator i Republikës së Kosovës, për ta pranuar planin evropian, si dhe për ta nënshkruar e zbatuar atë, thuhet në njoftim, transmeton albinfo.ch.

Më tej, Bajram Begaj shprehu besimin se zotimi i marrë nga palët në Ohër do të respektohet plotësisht, ndërkohë do të gjenden mekanizmat e duhur për ta kthyer këtë dakordësim publik në një marrëveshje të detyrueshme e të zbatueshme për palët ndërkombëtarisht.Lajme të ngjashme

Mërgimtarët në Zvicër hapin dyert për liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim

Suad Avdiu

Shqiptari nga Turqia e çon në vend amanetin e nënës, boton librin “Prekazi”

Vlora Zenuni Hamiti

Kryeministri Kurti takohet në Vjenë me këshilltarin shqiptar në Austri, Fidan Limani

Suad Avdiu