TV News
Sport

Champions League në Tring/ Sonte përcaktohen dy ekipet e para çerekfinaliste

Sonte Europa futbollistike do të njohe 2 ekipet e para cerekfinaliste të Uefa Champions League.

 

Tring do të sjelle ekskluzivisht në orën 21:00 duelet e kthimit Chelsea-Dortmund dhe Benfika-Bryzh.Vëmendja më e madhe natyrisht është e përqëndruar tek përballja e madhe anglo-gjermane në Stamford Brixh.

 

Gjermanet fituan takimin e parë në shtëpi 1 me 0 falë një goli të Adejemit, por suksesi ishte minimalist ndaj sonte kemi një beteje të vërtete në Londër.

 

Ndonëse Chelsea i Graham Poter ka pësuar 6 humbje deri tani në këto dy muaj, bateritë e skuadrës angleze janë të përqëndruara totalisht në champions, aty ku edhe shansi i vetëm për sukses në këtë sezon.

 

Tiago Silva dhe Kante të dëmtuar, Badiashil I paregjistruar në Champions dhe Mount skualifikuar janë problemet me të mëdha për blutë e Londrës.

 

Treshja e sulmit pritet trë formohet nga Joao Felix, Sterling dhe Havertz.

 

Në krahun tjeter Dortmund është në superforme, 10 fitore ne 10 ndeshje të luajtura këtë vit. Rajerson I pezulluar dhe , Kobel dhe Adejemi të dëmtuar shqetësojnë trajnerin Terzic, i cili në balotazh për fazën ofensive ka Julian Brand dhe Rojs për ate që do të jenë në krah të Haller.

 

Chelsea ka 6 fitore në 8 takimet shtëpiake kundër ekipeve gjermane, ndërsa Dortmund ka statistika negative kundër ekipeve angleze në transferte pasi ka humbur të pesta sfidat e fundit.

 

Në Da Luz, Benfica luan përballë Bryzh me sigurine e rezultatit 2 me 0 të siguruar në duelin e parë në Belgjike. Shqiponjat e Lisbones kanë luajtur 10 herë në shtëpi në duelet Europiane kundër rivaleve belge dhe kanë një record mjaft pozitiv 8 fitore dhe 2 barazime. Përjashto ndonjë mrekulli, Benfica është komode në këtë cift.

Lajme të ngjashme

Portugalia publikon listën me 26 lojtarë të ftuar, Roberto Martinez iu beson veteranëve

Suad Avdiu

Chelsea thyen rekordin për një 17-vjeçar, ai do të jetë lojtari më i shtrenjtë në historinë e futbollit brazilian

Karim Adeyemi prek finalen e Ligës së Kampionëve, Loredana ”qan” nga gëzimi!

Suad Avdiu