TV News
Diaspora

Një influencuese zvicerane përhap propagandën ruse

E shtunë, 25 Mars 2023 – 14:00
albinfo.ch

Foto Ilustrim

Ju mund të mos keni dëgjuar kurrë për Nathalie Yamb, por ajo ka mbi 268,000 ndjekës në Twitter. Askush nuk e di sigurisht se sa prej tyre janë llogari reale apo false, por në këtë pikë kjo është shqetësimi më i vogël i saj. Sot, televizioni publik zviceran, RTS, raportoi Lidhje të jashtme se Yamb, e njohur gjithashtu si “Zonja e Soçit”, ka marrë kërcënime me vdekje në rezidencën e saj në kantonin Zug, përcjell albinfo.ch.

Për më shumë se dhjetë vjet ajo ka bërë fushatë për pavarësinë e Afrikës dhe kundër të gjitha formave të kolonializmit. Kohët e fundit, ajo ka postuar mesazhe proruse që kanë rënë në sy të autoriteteve amerikane dhe franceze. Ata pretendojnë se Yamb, e cila ka lindur në La Chaux-de-Fonds, po paguhet nga grupe të tilla, si grupi paraushtarak Wagner, të cilin SHBA-ja e klasifikon si një organizatë kriminale, për të përhapur propagandën proruse në Afrikë.

Yamb mohon akuzat, duke thënë për RTS: “Unë shkoj kudo që më ftojnë për të folur për Afrikën. Unë nuk filloj të shikoj nëse një vend apo një shoqatë është nën sanksione”. Ajo shpjegoi se financohet nga donacione të rregullta nga abonentët e saj dhe mund të paguhet mjaft mirë nëse është partnere me një markë. Ndërsa ajo nuk e di se nga vijnë financimet e saj, ajo do të merrte para nga kushdo. “Unë nuk kam asnjë shqetësim”, shtoi ajo.

Ky nuk është fundi i historisë, por për Yamb-in vëmendja e medias po rrit pa dyshim ndikimin e saj, të paktën fuqinë e saj ndikuese. Ajo ka fituar disa mijëra abonentë brenda pak javësh.Lajme të ngjashme

Vazhdon organizimi masiv i VLEN-it për mërgatën

Suad Avdiu

Nesër voton Diaspora

Suad Avdiu

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

Suad Avdiu