TV News
Rajon-Botë

Shtëpia e Bardhë akuza Kinës: Nuk po tregoni paanshmëri në luftën në Ukrainë

Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë pretendimin e Kinës për të mbajtur një pozicion të paanshëm në luftën në Ukrainë pas një samiti midis presidentit rus Vladimir Putin dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping në Moskë.

 

“Unë nuk mendoj se ju mund ta shikoni në mënyrë të arsyeshme Kinën si të paanshme në asnjë mënyrë,” tha John Kirby, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

 

Më herët, Xi tha se Pekini mbajti një qëndrim të paanshëm në luftë pas bisedimeve të gjata me Putinin në Moskë.

 

Shtetet e Bashkuara mbajtën një pikëpamje skeptike për samitin, veçanërisht qëllimin e deklaruar të Kinës për të vepruar si paqebërës.

 

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby tha se nëse Kina dëshiron të luajë një rol konstruktiv, ajo do të përdorte ndikimin e saj për të nxitur Rusinë që t’i japë fund luftës.

Lajme të ngjashme

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

Suad Avdiu

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

Suad Avdiu

160 ton grurë ukrainas derdhen në hekurudhë, Kievi akuzon Poloninë për sabotim

Suad Avdiu