TV News
Rajon-Botë

Blinken në Lindjen e Mesme, përpjekje për armëpushim

Sekretari amerikan i Shtetit, Antoni Blinken, sërish në Lindjen e Mesme, për të vazhduar përpjekjet për armëpushim në luftën 4 mujore Izrael-Hamas. Departamenti i Shtetit ka njoftuar se Blinken do të udhëtojë në Arabinë Saudite, Egjipt, Katar, Izrael dhe Jordani për bisedime me udhëheqësit rajonal. Blinken do të vazhdojë përpjekjet diplomatike për të arritur një marrëveshje që siguron lirimin e të gjithë pengjeve dhe përfshin një pauzë humanitare urgjente që do të lejojë rritjen e ndihmës humanitare për civilët në Gaza. Gjithashtu, Blinken do të vazhdojë punën për të parandaluar përshkallëzimin e mundshëm të konfliktit, me sulmet e vazhdueshme ndaj personelit dhe bazave amerikane në Irak, Siri dhe Jordani, si dhe sulmet e shtuara ushtarake kundër transportit detar në Detin e Kuq nga rebelët Huthi të Jemenit të mbështetur nga Irani. /Alsat.mk

Lajme të ngjashme

Mungesa e tyre është e madhe – shifra që tregojnë numrin e madh të mjekëve të huaj që kanë shkuar në Gjermani

Suad Avdiu

Migrimi po zbraz shkollat edhe në vendet e rajonit

Suad Avdiu

Pensionet: Çfarë pritet në referendumin e 3 marsit të Zvicrës?

Suad Avdiu