TV News
Rajon-Botë

Shërbimi sekret britanik: “Rusia dëshiron të rekrutojë 400,000 ushtarë të tjerë”

Autoritetet ruse po përgatiten të fillojnë një fushatë të madhe rekrutimi për të marrë 400,000 ushtarë te tjere qe duhet te angazhohen ne luften ne Ukraine.

 

Administratat rajonale ne Rusi po përpiqen të arrijnë qëllimin duke i detyruar njerëzit të regjistrohen.

 

Lajmi behet I ditur nga inteligjenca e Ministrisë Britanike të Mbrojtjes në raportin e saj të postuar në Tëitter, duke shpjeguar se Moska ka zgjedhur një “model vullnetarizmi” edhe për të minimizuar mospajtimin.

 

Por, ka shumë pak gjasa që fushata të tërheqë 400,000 vullnetarë të vërtetë.

 

Lufta ne Ukraine eshte future ne diten e saj te 400, dhe palet kane pesuar humbje te medha qe nga koha kur Putin vendosi te sulmoje ushtarakisht vendin fqinje.

 

Mijera ushtare rus dhe ukrainas, por edhe civile kane gjetur vdekjen deri me tani./tgcom

Lajme të ngjashme

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

Suad Avdiu

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

Suad Avdiu

160 ton grurë ukrainas derdhen në hekurudhë, Kievi akuzon Poloninë për sabotim

Suad Avdiu