TV News
Rajon-Botë

Protesta të dhunshme në Francë/ Përplasje mes qytetarëve dhe policisë, qindra të plagosur

Rreth 800 mijë protestues bllokuan transportin publik, rafineri e shkolla në Francë, në shenjë zemërimi ndaj presidentit Emanuel Macron dhe reformës së pensioneve.

 

Demonstratat e qytetarëve, që fillimisht nisën paqësore, u shndërruan në përleshje me forcat e rendit.

 

Qindra persona mbetën të plagosur, përfshirë protestues dhe policë.

 

Sindikatat vazhdimisht i kanë bërë thirrje qeverisë të pezullojë përkohësisht dhe ridiskutojë reformën, që do ta bëjë moshën e daljes në pension nga 62 në 64 vjeç.

 

Ndërsa qeveria e Macron qëndron e palëkundur, për ta çuar nismën e saj deri në fund.

Lajme të ngjashme

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Suad Avdiu

Paqëndrueshmëria politike po trondit tregjet evropiane

Suad Avdiu

Haxhi 2024: Temperaturat e larta sfidojnë pelegrinët – autoritetet saudite vijnë me ‘këshilla për një pelegrinazh të sigurt’

Suad Avdiu