TV News
Diaspora

Kërkohet hetim zyrtar për kolapsin e Credit Suisse

E mërkurë, 29 Mars 2023 – 20:00
albinfo.ch

(KEYSTONE/Ennio Leanza).

Parlamenti zviceran po bën thirrje për një hetim zyrtar për kolapsin e Credit Suisse dhe bashkimin e saj me UBS – por Këshilli Federal thotë se është e panevojshme.

Dhoma e ulët, Këshilli Kombëtar, vendosi unanimisht krijimin e një Komisioni Hetimor Parlamentar.

Tani do të shkojë në Këshillin e Shteteve ku pritet të kalojë mocioni, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ministrja e Financave, Karin Keller-Sutter, është shprehur kundër masës.

Qeveria nuk është në gjendje të ndalojë një hetim nëse parlamenti voton për një. Ngritja e një komisioni është një nga instrumentet më të fuqishme të parlamentit për të kërkuar llogari nga qeveria.Lajme të ngjashme

Mërgimtarët në Zvicër hapin dyert për liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim

Suad Avdiu

Shqiptari nga Turqia e çon në vend amanetin e nënës, boton librin “Prekazi”

Vlora Zenuni Hamiti

Kryeministri Kurti takohet në Vjenë me këshilltarin shqiptar në Austri, Fidan Limani

Suad Avdiu