TV News
Show Biz

Ushtrimi dhe shëndeti i lëkurës: Si lidhen këto me njëra-tjetrën?

Shëndeti i njeriut është i lidhur me shumë gjëra. Për shembull, ajo që hamë, mënyra se si jetojmë ndikon jo vetëm në trupin, por edhe në lëkurën dhe flokët tona.

Nga ndryshimi i stilit të jetesës mund të largojmë problemet me puçrrat dhe rënien e flokëve. Më e rëndësishmja, studimet thonë se stërvitja është një aktivitet që ndihmon në mënyrë të konsiderueshme lëkurën tonë. E keni vënë re që menjëherë pas stërvitjes, keni atë shkëlqim në lëkurën tuaj që do të dëshironit ta kishit gjithmonë?

Ndikimi i ushtrimeve në lëkurën tonë

Ushtrimi dhe kujdesi i lëkurës janë të lidhura. Ushtrimi përmirëson qarkullimin tonë të gjakut. Funksioni i qarkullimit të mirë të gjakut në trupin tonë ndikon pozitivisht në transportimi i oksigjenit në çdo qelizë. Gjaku dhe oksigjeni i mbajnë qelizat e lëkurës të ushqyera dhe është një pjesë shumë e rëndësishme e kujdesit të lëkurës. Kjo është arsyeja pse specialistët e lëkurës theksojnë masazhet.

Rrjedha e mirë e gjakut gjithashtu siguron që toksinat në trupin tonë të nxirren jashtë. Kjo gjithashtu luan një rol të madh në përmirësimin e shëndetit të lëkurës përmes ushtrimeve. Ushtrimet i sjellin dobi lëkurës dhe shëndetit në shumë mënyra.

Oksigjeni fjalë për fjalë i jep jetë lëkurës tuaj. Çdo aktivitet fizik punon në përmirësimin e nivelit të oksigjenit në trup dhe ja çfarë ndodh më pas:

-Ndihmon në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës

-Ndihmon lëkurën të largojë toksinat

-Shpëlarja e toksinave tona gjithashtu zvogëlon shanset për puçrra fytyre dhe shpërthime të tjera

-Ndihmon në hapjen e poreve

-E mban lëkurën tonë më të re edhe kur plakemi

-Ndërton dhe rrit kolagjenin

Rritja e kolagjenit është shumë e dobishme për lëkurën tonë. Kur ka një nxitje të rrjedhjes së gjakut, ajo gjithashtu rrit prodhimin e kolagjenit. Kjo ndihmon në riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës duke çuar në një lëkurë më rinore dhe kjo do të ndihmojë gjithashtu në shërimin e plagëve tuaja më shpejt.

Reduktimi i stresit ndihmon edhe lëkurën tonë

Na është thënë kohë nga ekspertët se ushtrimet janë të mira për shëndetin tonë të përgjithshëm. Qëndrimi fizikisht aktiv do të ndihmojë në rritjen e hormoneve të lumturisë që mund t’ju shpëtojnë nga stresi dhe ankthi. Kjo do të thotë, ulje të niveleve të kortizolit dhe rritje të endorfinës dhe serotoninës. Kështu edhe lëkura jonë mund të bëhet më e mirë.


Top Channel

Lajme të ngjashme

Adelina Tahiri na prezanton me të dashurën maqedonase të vëllaut të saj… (Foto)

Suad Avdiu

Santiana publikon foto duke e falur namazin e sabahut

Suad Avdiu

Artisti i njohur Butrint Imeri po na e sjell hitin e tij veror

Suad Avdiu