TV News
Rajon-Botë

Rezoluta për hetimin e sulmeve në tubacionin Nordstream / OKB nuk aprovon kërkesën e Rusisë

Rusia nuk arriti të fitonte vota të mjaftueshme të hënën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për rezolutën e saj të propozuar për të hetuar sulmet në tubacionin Nordstream .

 

Nga 12 shtete me të drejte vote, vetëm tre votuan pro rezolutës së Rusisë. Nisja e hetimeve duhej të aprovohej nga të paktën 9 shtete që do të votonin pro kësaj rezolute.

 

Ambasadori amerikan Robert Wood se SHBA nuk kishte asnjë lidhje me sulmin ndaj tubacioneve. Ai gjithashtu vuri në pikëpyetje pse Rusia do të përpiqej të miratonte rezolutën pasi shumica e anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së kishin shprehur pakënaqësi ndaj idesë.

 

Vassily Nebenzia, ambasadori rus në OKB, tha se e vërteta nuk do të zbulohet dhe llogaridhënia është e rëndësishme.

 

Lajme të ngjashme

Angjushev në listën e zezë amerikane

Suad Avdiu

SHBA: Izraeli nuk duhet të godasë zonat e identifikuara si të sigurta për civilët në Gaza

Suad Avdiu

Franca rrit nivelin e rrezikut nga gripi i shpezëve

Suad Avdiu