TV News
Rajon-Botë

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.

 

Grossi deklaroi se qëllimi i vizitës së tij është vrojtimi nga afër i situatës së sigurisë bërthamore dhe sigurisë në objekt.

 

“Unë do të vazhdoj përpjekjet e mia për të mbrojtur centralin bërthamor gjatë konfliktit ushtarak në vazhdim dhe do të udhëheq rotacionin tonë të rregullt të radhës të ekspertëve”, tha ai.

 

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, tha gjithashtu se situata në uzinë mbetet e pasigurt pavarësisht nga prania e IAEA në zonë për shtatë muaj.

Lajme të ngjashme

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll – një tjetër dridhje toke u regjistrua tre minuta më vonë

Suad Avdiu

Anulohen dhjetëra fluturime në Holandë, kjo është arsyeja

Suad Avdiu

Si pasojë e defektit teknik, sistemi i mbrojtjes kundërajrore izraelite nuk funksion – raketa rikthehet dhe bie në tokë në Tel Aviv

Suad Avdiu