TV News
Rajon-Botë

Macron humbet zgjedhjet evropiane

Emmanuel Macron, Presidenti francez, ka njoftuar se po shpërndan Asamblenë Kombëtare dhe do të thërrasë zgjedhjet parlamentare më 30 qershor dhe 7 korrik.

Presidenti francez tha se nuk mund të pretendojë se nuk ka ndodhur asgjë pas rezultatit të zgjedhjeve për Parlamentin Europian.

Rezultatet e parashikuara treguan se kampi i tij humbi shumë ndaj partisë së ekstremit të djathtë Rally National në zgjedhjet evropiane.

Macron gjatë një fjalimi televiziv drejtuar kombit njoftoi se po shpërndante Asamblenë Kombëtare dhe do të thërriste zgjedhje të reja parlamentare.

“Kam vendosur t’ju kthej zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare përmes votimit. Prandaj po shpërndaj Asamblenë Kombëtare. Votimi do të bëhet në dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik, tha ai.

Lëvizja vjen pasi rezultatet e para të parashikuara nga Franca të dielën e vendosin partinë e ekstremit të djathtë Rally National në zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Evropian, duke mposhtur qendrat pro-evropianë të Macron, sipas instituteve franceze të sondazheve.

Tubimi Kombëtar francez i ekstremit të djathtë (RN) i shkaktoi një humbje të rëndë Macron, duke shënuar më shumë se dyfishin e votave të aleancës centriste të kreut të shtetit, treguan parashikimet.

Lajme të ngjashme

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Suad Avdiu

Paqëndrueshmëria politike po trondit tregjet evropiane

Suad Avdiu

Haxhi 2024: Temperaturat e larta sfidojnë pelegrinët – autoritetet saudite vijnë me ‘këshilla për një pelegrinazh të sigurt’

Suad Avdiu