TV News
Rajon-Botë

Irlanda, Norvegjia dhe Spanja do ta njohin shtetin palestinez

Irlanda, Norvegjia dhe Spanja njoftuan njohjen e një shteti palestinez të mërkurën, duke përmendur luftën midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza dhe nevojën për të arritur një zgjidhje me dy shtete për paqe të qëndrueshme në rajon.

“Lufta e vazhdueshme në Gaza e ka bërë shumë të qartë se arritja e paqes dhe stabilitetit duhet të bazohet në zgjidhjen e çështjes palestineze”, tha kryeministri norvegjez Jonas Gaar Store.

“Lufta është pika më e ulët në konfliktin e zgjatur izraelito-palestinez. “Situata në Lindjen e Mesme ka qenë shumë e vështirë prej vitesh.

Norvegjia tha se kishte konsensus të gjerë ndërkombëtar mbi nevojën për një zgjidhje me dy shtete, duke përfshirë një votë dërrmuese në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së këtë muaj për të njohur palestinezët si të drejtë për t’u bashkuar me organizmin botëror.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha se vendimi bazohej në “paqe, drejtësi dhe koherencë”. “Ka ardhur koha për të kaluar nga fjalët në veprim,” tha Sanchez.

Të tre vendet thanë se njohja e tyre e shtetit palestinez do të hyjë në fuqi më 28 maj.

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, njoftoi menjëherë tërheqjen e ambasadorëve të Izraelit nga Irlanda dhe Norvegjia në përgjigje të njoftimeve të së mërkurës.

Lajme të ngjashme

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Suad Avdiu

Paqëndrueshmëria politike po trondit tregjet evropiane

Suad Avdiu

Haxhi 2024: Temperaturat e larta sfidojnë pelegrinët – autoritetet saudite vijnë me ‘këshilla për një pelegrinazh të sigurt’

Suad Avdiu