TV News
Maqedoni

Prokuroria Themelore Kavadar nis procedurën për dyshim të pengimit të zyrtarit

Prokuroria Themelore Publike Kavadar ka iniciuar procedurë kundër një 18 vjeçari për të cilin ekziston dyshimi i bazuar se ka kryer vepër penale – Pengimi i zyrtarit në kryerjen e veprës zyrtare nga neni 382 paragrafi 3 në lidhje me paragrafi 2 dhe paragrafi 1 i Kodit Penal.

Më 2 maj, në një shtëpi në rrugën “Dimkata A. Gaberot” në Kavadar, dy inspektorë të MPB-së kanë ndërmarrë një veprim zyrtar – kapjen e një të burgosuri të arratisur nga NJPK-ja e Gjevgjelisë, i cili ishte i afërm i të dyshuarit aktual.

I burgosuri ka rezistuar gjatë tentativës për t’u privuar nga liria për përfundimin e dënimit me burg, në të cilën i dyshuari tani e ka mbështetur, ka sulmuar njërin nga policët, e ka tërhequr zvarrë dhe e ka gërvishtur duke i shkaktuar lëndime fizike.

I burgosuri arriti të çlirohej dhe të arratisej, por më pas u kap dhe u kthye në burg. Edhe i dyshuari në fillim ka arratisur, por i është hequr liria, dhe me propozim të prokurorit publik, Gjykata Themelore në Kavadar i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej tetë ditësh.

Lajme të ngjashme

Ahmeti: Unifikimi maqedonas antishqiptar do të rrezikojë marrëdhëniet ndëretnike

Suad Avdiu

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Suad Avdiu

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Suad Avdiu