TV News
Sport

Drita jeshile për atletët rusë, Ukraina paralajmëron bojkot të Paris 2024

Ukraina ka vendosur të bojkotojë garat kualifikuese olimpike Paris 2024 në të cilat do të garojnë edhe rusët.

 

Ky vendim  vjen pasi Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, njoftoi udhëzime të reja të martën që do t’i lejonin atletët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë si neutralë, duke hapur rrugën për pjesëmarrjen e tyre.

 

Në një intervistë televizive në transmetuesin publik ukrainas Suspilne të enjten, Oleh Nemchinov, Ministri i Kabinetit të Ministrave të Ukrainës, pranoi se vendimi do të thotë se disa atletë ukrainas do të humbasin mundësinë e tyre për të marrë pjesë në Lojëra.

 

“E dini, nuk do t’ia uroja askujt,” tha ai. “Ky vendim mund të ndikojë në karrierën e atletëve, por në fund të fundit dhe jetët e fëmijëve tuaj do të shpëtoni”, shtoi ai.

 

“Dje mora pjesë në funeralin e një të njohuri tim të mirë, i cili i dha më shumë se 20 vjet atletikës dhe vdiq në zonën e Kharkiv. Ai la pas tre fëmijë. Ai doli vullnetar në luftën e tij të dytë. Dhe ai nuk ishte kuzhinier në mensë. Le ta themi kështu. Domethënë ai shërbente në njësitë luftarake”, tha Nemçinov.

 

Ylli ukrainas i skeletit dhe olimpisti dimëror i Pekinit 2022 Vladyslav Heraskevych tha CNN të se vendimi  për të lejuar sportistët rusë dhe bjellorusë të marrin pjesë në garat ndërkombëtare vjen si një shuplakë në fytyrë, jo vetëm për atletët ukrainas, por për të gjithë Ukrainën dhe të gjithë ukrainasit.

Lajme të ngjashme

Portugalia publikon listën me 26 lojtarë të ftuar, Roberto Martinez iu beson veteranëve

Suad Avdiu

Chelsea thyen rekordin për një 17-vjeçar, ai do të jetë lojtari më i shtrenjtë në historinë e futbollit brazilian

Karim Adeyemi prek finalen e Ligës së Kampionëve, Loredana ”qan” nga gëzimi!

Suad Avdiu