TV News
Rajon-Botë

SHBA: Beteja në Bakhmut një masakër për rusët

“Grupi mercenar Wagner “po pëson një sasi të madhe humbjesh në zonën e Bakhmutit, dhe beteja për qytetin është kthyer në një masakër për rusët”.

 

Kështu deklaroi shefi i shtabit të përbashkët amerikan, gjenerali Mark Milley në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, cituar nga CNN.

 

“Janë ndoshta 6,000 mercenarë aktivë dhe 20 ose 30,000 të tjerë rekrutë, shumë të ardhur nga burgjet ruse,” tha Milley. Ukrainasit po bëjnë një mbrojtje shumë efektive, e cila ka rezultuar e kushtueshme për rusët.”, tha Milley.

 

U bënë disa javë që beteja më e madhe mes forcave ruse dhe ukrainase po zhvillohet ne qytetin e Bakhmut, me ukrainasit që I kanë rezistuar fort deri më taninë tentativave të ushtrisë ruse për të marrë të gjithë zonën.

Lajme të ngjashme

Angjushev në listën e zezë amerikane

Suad Avdiu

SHBA: Izraeli nuk duhet të godasë zonat e identifikuara si të sigurta për civilët në Gaza

Suad Avdiu

Franca rrit nivelin e rrezikut nga gripi i shpezëve

Suad Avdiu