TV News
Rajon-Botë

Zbulohen detajet e takimit sekret: A po përgatit Putini Rusinë për “luftë të përjetshme”?

Një mbrëmje në fund të dhjetorit, ndërsa moskovitët shëtisnin nëpër rrugët e ndriçuara të qytetit të tyre, një grup miqsh të vjetër u mblodhën për një darkë sekrete në banesën e një zyrtari të lartë qeveritar. Disa nga të ftuarit, duke përfshirë anëtarë të elitës kulturore dhe politike ruse, shprehën dolli për vitin e ri, duke shprehur shpresën për paqe dhe një kthim në normalitet.

Ndërsa nata kalonte, një burrë që nuk kishte nevojë për prezantim u ngrit për të bërë një dolli duke mbajtur gotën.

“Mendoj se prisni që unë të them diçka”, tha Dmitry Peskov, zëdhënësi prej kohësh i Presidentit Vladimir Putin, sipas një prej dy personave që informuan veçmas The Guardian për takimin.

“Gjërat do të bëhen shumë më të vështira. Kjo do të marrë një kohë shumë, shumë të gjatë”, vazhdoi Peskov.

Dollia e tij prishi humorin e të ftuarve, shumë prej të cilëve thanë hapur se ishin kundër luftës në Ukrainë.

“Ishte e pakëndshme të dëgjoja fjalimin e tij. Ai paralajmëroi qartë se lufta do të mbetet me ne dhe se duhet të përgatitemi për një kohë të gjatë”, tha një mysafir.

Pas më shumë se një viti pushtim, i cili sipas planit rus duhet të kishte zgjatur vetëm disa javë, qeveria e Vladimir Putin e ka vënë shoqërinë në luftë me Perëndimin dhe është futur në një konflikt shumëvjeçar. Kohët e fundit, në një bisedë me punëtorët e fabrikës së avionëve në rajonin Buryatia, Putin e përshkroi edhe një herë luftën si një betejë ekzistenciale për mbijetesën e Rusisë: “Për ne nuk është një çështje gjeopolitike, por një çështje e mbijetesës së Rusisë. shtetësinë, për të krijuar kushte për zhvillimin e ardhshëm të vendit dhe fëmijëve tanë”, tha në atë kohë presidenti rus.

“Lufta nuk ka fillim të qartë dhe asnjë fund të parashikueshëm”

Putin ka ndjekur një model në fjalimet e fundit, sipas analistit politik Maxim Trudolyubov, në të cilin ai është fokusuar gjithnjë e më shumë në diskutimin e asaj që vëzhguesit e kanë quajtur një “luftë të përjetshme” me Perëndimin: “Putini praktikisht ka ndaluar së foluri për ndonjë qëllim specifik të luftës. , nuk ofron një vizion se si mund të duket fitorja e ardhshme. “Lufta nuk ka fillim të qartë dhe asnjë fund të parashikueshëm.”

Gjatë fjalimit të muajit të kaluar për gjendjen e kombit, udhëheqësi rus përsëriti disa nga ankesat e shumta që ai ka kundër Perëndimit dhe theksoi se Moska po lufton për mbijetesën kombëtare dhe përfundimisht do të fitojë. Mesazhi i fshehtë për njerëzit, thekson Trudoljubov, ishte se lufta në Ukrainë nuk do të përfundojë së shpejti dhe se rusët duhet të mësojnë të jetojnë me të.

Zyrtarët perëndimorë përshkruajnë se si e dëgjuan me tmerr fjalimin luftarak të Putinit në shkurt, duke parë se lideri rus po dyfishonte përpjekjet ushtarake dhe duke lënë pak hapësirë ​​për t’u tërhequr. Një diplomat perëndimor në Moskë e përshkroi mesazhin e Putinit si përgatitje të publikut rus për “një luftë që nuk përfundon kurrë”.

Diplomati tha gjithashtu se ai nuk e sheh se si Putini mund të pranojë humbjen në konflikt, sepse ai “duket se nuk e kupton se si mund të humbasë”. Putin nuk po e rikonsideron konfliktin pavarësisht humbjeve dhe dështimeve të rënda të vitit të kaluar. Diplomati vuri në dukje se presidenti rus është një ish-operativ i KGB-së dhe tha se ata janë të trajnuar për të ndjekur gjithmonë qëllimet e tyre në vend që t’i marrin në pyetje.

Të tjerë vunë re se lideri rus, i cili sipas shërbimeve të inteligjencës perëndimore merr personalisht vendime operacionale dhe taktike në Ukrainë, ndaloi së diskutuari për situatën në frontin ukrainas në komentet e tij publike.

Planet e dështuara ruse

Sipas një studimi të fjalimeve të presidentit nga gazeta ruse Verstka, Putin përmendi për herë të fundit luftimet në Ukrainë më 15 janar, duke thënë se dinamika e ushtrisë së tij ishte “pozitive”. Praktika pasqyron pranimin e shqetësuar të Kremlinit se ai nuk është në gjendje të ndryshojë rrjedhën e luftës në fushën e betejës, thotë Vladimir Gelman, një profesor i politikës ruse në Universitetin e Helsinkit.

“Është më e lehtë të mos flasësh për përpjekjet ushtarake kur ushtria jote nuk po bën përparim, por tërheqja nuk është një opsion për Putinin. Kjo do të thotë të pranojmë humbjen”, shtoi Gelman.

Udhëheqja ruse fillimisht priste që konflikti të zgjaste vetëm disa javë, pas së cilës do të shpallte fitoren, sipas planeve të zbuluara nga inteligjenca perëndimore në fillim të luftës. Gjatë dimrit, analistët ushtarakë perëndimorë dhe zyrtarët ukrainas paralajmëruan se Rusia, pas rekrutimit të 300,000 burrave vjeshtën e kaluar, do të nisë një tjetër ofensivë të madhe.

Por ofensiva e Moskës në një front 250 kilometra të gjerë në Ukrainën lindore, e cila filloi në shkurt, ka sjellë përfitime minimale me një kosto marramendëse. Zyrtarët perëndimorë vlerësojnë se deri në 200,000 u vranë ose u plagosën nga pala ruse.

Analisti: Ne shohim që Rusia po përgatitet për një luftë të gjatë

“Rusia thjesht nuk ka aftësinë për një ofensivë të madhe,” tha eksperti ushtarak amerikan Rob Lee. Sipas Lee, më pak se 10% e ushtrisë ruse në Ukrainë është e aftë për operacione sulmuese dhe shumica e ushtarëve të saj tani janë rekrutë me trajnime të kufizuara: “Forcat ruse mund të arrijnë gradualisht disa fitore të kushtueshme, por ato nuk e kanë kapacitetin. për të thyer linjat e mbrojtjes ukrainase në një mënyrë që do të ndryshonte rrjedhën e luftës.”

Për të përmirësuar perspektivat afatgjata të ushtrisë, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu propozoi rritjen e forcave të armatosura nga 1.15 milion personel luftarak në 1.5 milion.

“Ne shohim se ushtria ruse po përgatitet për një luftë afatgjatë. “Putini po mbështet në faktin se burimet e vendit të tij do të tejkalojnë ato të Ukrainës dhe se Perëndimi do të lodhet duke ndihmuar Kievin,” tha Lee.

Pavarësisht dështimeve të tij në fushën e betejës në Ukrainë, Kremlini ka kapërcyer çdo reagim të mundshëm kundër luftës në vend duke shkatërruar mbetjet e shoqërisë civile ruse dhe duke ndryshuar fytyrën e vendit në këtë proces.

“Shumë në vend tani e kanë pranuar plotësisht se kjo luftë nuk po largohet dhe besojnë se duhet të mësojnë të jetojnë në realitet,” tha Andrei Kolesnikov, një bashkëpunëtor i lartë në Carnegie Endowment i cili ka studiuar qëndrimet e publikut ndaj luftës që nga fillimi i saj. .

Kolesnikov tha se aftësia dhe vullneti i popullatës për t’iu përshtatur realitetit të ri rezultoi shumë më i fortë se sa prisnin shumë vëzhgues.

Kur Putin urdhëroi rekrutimin e 300,000 rezervistëve në shtator, sociologët panë një rritje rekord të frikës dhe ankthit. Burrat shqetësoheshin për të shkuar në luftë, dhe nënat dhe gratë shqetësoheshin për burrat, baballarët dhe djemtë e tyre. Por në pak muaj frika u zvogëlua, thekson Kolesnikov.

Propaganda

“Fushata propagandistike ishte e suksesshme pavarësisht hezitimit fillestar të njerëzve,” tha një burim i afërt me menaxherët e mediave të Kremlinit, duke iu referuar protestave fillestare kundër luftës, të cilat çuan në më shumë se 15,000 arrestime në të gjithë vendin në javët e para pas pushtimeve.

“Qeveria arriti të mbledhë njerëzit rreth flamurit. Mënyra se si u organizua konflikti i ndihmoi njerëzit ta pranonin atë”, shtoi burimi. Fuqia e plotë e shtetit është e angazhuar në përhapjen dhe zbatimin e mesazhit se lufta është e nevojshme për identitetin dhe mbijetesën ruse. Televizioni kombëtar ka kaluar nga transmetimi i argëtimit të cekët në transmetimin e emisioneve agresive politike.

Në të njëjtën kohë, shkollat ​​u udhëzuan të prezantonin trajnimin bazë ushtarak dhe mësimet “patriotike” për të justifikuar luftën në Ukrainë. Retorika e shtetit, duke përfshirë thirrjet e Putinit për të hequr qafe “llumrat dhe tradhtarët”, ka çuar në një valë dënimesh nga rusët e zakonshëm ndaj kolegëve dhe madje edhe miqve të tyre.

“Vendi është çmendur. Më duhej të ndaloja së foluri me kolegët dhe miqtë. Ne jetojmë në realitete të ndryshme,” tha Alexei, një ish-mësues historie në një shkollë elitare me konvikt jashtë Moskës, i cili së fundmi u largua pasi u përplas me administratën për kurrikulën e re “patriotike”.

Por ndërsa qindra mijëra rusë u heshtën ose u larguan nga vendi, një grup i zëshëm i mbështetësve të luftës përqafuan drejtimin e ri të vendit. Ata gjithashtu kanë vënë në dukje kostot në rritje të konfliktit, por po kërkojnë mbështetje më të madhe publike pasi e portretizojnë gjithnjë e më shumë luftën si një betejë globale me Evropën dhe Shtetet e Bashkuara.

Mesazhe të tmerrshme në takimin në Moskë

Në një ngjarje në Moskë në mes të marsit të organizuar nga Lëvizja Ndërkombëtare e Rusofilëve, një grup i mbështetur nga Ministria e Jashtme ruse dhe i mbushur me aktivistë të skajshëm evropianë dhe teoricienët e konspiracionit, mesazhi ishte i tmerrshëm.

“Ne nuk po shohim vetëm neo-nazizëm, ne po shohim se nazizmi i drejtpërdrejtë prek gjithnjë e më shumë vende evropiane”, tha Sergei Lavrov, ministri i jashtëm i Rusisë.

Konstantin Malofeev, një oligark konservator i sanksionuar nga SHBA në 2014 për “kërcënimin e Ukrainës dhe ofrimin e mbështetjes financiare për rajonin separatist të Donetsk”, tha: “Ne nuk kemi parë një urrejtje të tillë që kur ushtarët rusë përfunduan luftën me fitore në Berlin. Ne e kemi përfunduar atë luftë dhe tani ne, fitimtarët, po përballemi edhe një herë me faktin se ferri është ngritur kundër nesh”.

Megjithatë, pati pak aludime të drejtpërdrejta për situatën në frontin ukrainas, dhe në margjinat e konferencës disa folën për përparimin e vështirë të Rusisë dhe koston e luftës.

“Të gjithë në këtë vend ende nuk e kuptojnë se sa do të duhet të paguajmë për të fituar këtë luftë. Njerëzit në vendin tonë duhet të paguajnë për dashurinë e tyre për Rusinë me jetën e tyre. Është serioze dhe ne nuk ishim të përgatitur për këtë”, tha Alexander Dugin, një filozof radikal rus dhe mbështetës i shquar i luftës.

Vajza e Duginit, Darya Dugina, u vra vitin e kaluar në një makinë bombë që mund të ishte menduar për të. Putin foli disa herë për sulmin ndaj Dugina-s dhe emri i saj u përmend në një konferencë të Putinit të mbajtur gjatë një takimi të fundit të Këshillit të Sigurimit, tregoi një video e publikuar nga Kremlini./Alsat.mk

Lajme të ngjashme

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Suad Avdiu

Paqëndrueshmëria politike po trondit tregjet evropiane

Suad Avdiu

Haxhi 2024: Temperaturat e larta sfidojnë pelegrinët – autoritetet saudite vijnë me ‘këshilla për një pelegrinazh të sigurt’

Suad Avdiu