TV News
Rajon-Botë

Grevat bllokojnë transportin publik në Gjermani, kërkohet rritje pagash

Punonjësit e transport publik në Gjermani kanë filluar një grevë mbarëkombëtare këtë të hënë, me qëllim shtimin e presonit ndaj qeverisë për rritjen e pagave.

 

Si pasojë është paralizuar transporti hekurudhor e ajror në të gjithë vendin.

 

Punëtorët në aeroporte, hekurudha, autobusë dhe linja metroje po marrin pjesë në këtë grevë, e cila pritet të zgjasë 24-orë. Çdo aeroport i madh ndërkombëtar është prekur nga kjo ngritje e punonjësve përveç atij te Berlinit.

 

Ndërkohë edhe Aeroporti Ndërkombëtar i Mynihut kishte ndërprerë fluturimet të dielën, në pritje të grevës dhe efekteve të saj.

 

Në total në mbarë vendin, rreth 400,000 pasagjerë mendohet se do të vuajnë vonesa ose anulime udhëtimesh.

 

Rrjeti hekurudhor gjithashtu është paralizuar. Më shumë se 30,000 punëtorë i janë bashkuar grevës.

Lajme të ngjashme

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

Suad Avdiu

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

Suad Avdiu

160 ton grurë ukrainas derdhen në hekurudhë, Kievi akuzon Poloninë për sabotim

Suad Avdiu