TV News
Diaspora

Gjermani: Miliona pasagjerë, të prekur nga greva e transportit

E hënë, 27 Mars 2023 – 19:00
albinfo.ch

pixabay

Kompania gjermane hekurudhore “Deutsche Bahn” kritikoi protestat e mëdha që po prekin pjesën më të madhe të vendit, duke shkaktuar ndërpreje të shërbimeve.

“Miliona pasagjerë që mbështeten në transportin urban dhe hekurudhor janë prekur nga kjo protestë e tepruar”, tha një zëdhënës i “Deutsche Bahn”.

“Jo të gjithë mund të punojnë në distancë”, shtoi ai.

“Mijëra kompani që morën ose dërguan produktet e tyre me rrugë hekurudhore do të vuajnë gjithashtu disavantazhet”, tha ai.

Kompana pezulloi të gjithë trafikun në distanca të gjata, dhe pjesë të mëdha të shërbimeve hekurudhore rajonale për shkak të protestës së thirrur nga sindikatat “Verdi” dhe EVG, transmeton dpa, përcjell albinfo.ch.

“Është e mundur që ne të jemi në gjendje të drejtojmë përsëri transportin rajonal gjatë ditës, në varësi të protestave”, tha ai.

“Deutsche Bahn” kritikoi protestat e mëdha që po prekin pjesën më të madhe të vendit, duke shkaktuar ndërpreje të shërbimeve.

“Miliona pasagjerë që mbështeten në transportin urban dhe hekurudhor janë prekur nga kjo protestë e tepruar”, tha një zëdhënës i “Deutsche Bahn”.

 Lajme të ngjashme

Mërgimtarët në Zvicër hapin dyert për liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim

Suad Avdiu

Shqiptari nga Turqia e çon në vend amanetin e nënës, boton librin “Prekazi”

Vlora Zenuni Hamiti

Kryeministri Kurti takohet në Vjenë me këshilltarin shqiptar në Austri, Fidan Limani

Suad Avdiu