TV News
Diaspora

A preket Zvicra nga greva në Gjermani?

E diel, 26 Mars 2023 – 20:40
albinfo.ch

Ilustrim

Transporti publik është paralizuar në Gjermani për shkak të grevave masive. Të hënën përveç fluturimeve edhe trenat dhe autobusët do të ndalohen për qarkullim nga sindikatat që kërkojnë paga më të larta, shkruan Blick , përcjellë albinfo.ch.

Sindikata e dytë më e madhe në Gjermani, Unioni i Shërbimeve të Bashkuara dhe sindikata e hekurudhave dhe transportit EVG po bëjnë thirrje për grevë gjithëditore që fillon në mesnatën e 26-27 mars dhe përfundon pas 24 orësh, raporton Blick, përcjellë albinfo.ch.

Transporti publik lokal do të preket më së shumti në shtetet federale Hesse, North Rhine-Westphalia, Baden-Württemberg, Saksoni, Saksonia e Ulët, Rheinland-Pfalz dhe Bavari. Për më tepër, sindikata bën thirrje për ndërprerje të punës në aeroportet në Frankfurt, Mynih, Hamburg, Düsseldorf, Këln/Bonn, Leipzig/Dresden dhe Dortmund. Shefi i sindikatës, Frank Werneke pret të ketë vonesa të rënda në të gjithë Gjermaninë. “Dita e grevës do të ketë një ndikim masiv”, tha lideri i sindikatave, shkruan Blick, përcjellë albinfo.ch.

A ndikohet Zvicra?

Për shkak të grevës, ICE, trenat e natës dhe trenat rajonalë për dhe nga Gjermania do të anulohen të hënën, shpjegon zëdhënësja e medias SBB, Fabienne Wittwer për Blick. Dështime individuale do të ketë që në 26 mars deri në 28 mars. Trenat ndërkufitarë të anuluar do të zëvendësohen brenda Zvicrës. Prandaj, trafiku kombëtar nuk preket. SBB këshillon të mos udhëtoni në Gjermani më 27 mars. “Udhëtarëve u kërkohet të marrin informacion direkt nga Deutsche Bahn,” thotë Wittwer për Blick.  Dështime priten edhe në aeroportin e Cyrihut. “Ne nuk e dimë ende se sa pasagjerë do të preken, pasi linjat ajrore individuale ende nuk kanë komunikuar. Sigurisht që disa fluturime për në Gjermani do të anulohen”, thotë zëdhënësja e mediave Bettina Kunz për Blick, përcjellë albinfo.ch.

Sindikata njofton se janë rreth 350 mijë punonjës që grevojnë e pritet të dalin në tubime masive. Greva e punëtorëve të transportit do të vështirësojë vajtjen në punë. Sipas shoqatës së aeroportit ADV, vetëm 380,000 udhëtarë biznesi dhe privatë nuk do të mund të hipin në fluturimet e tyre. Deutsche Bahn ndërpret veprimtarinë më 27 mars. Nuk ka trafik ajror në Mynih dhe Frankfurt dhe nuk ka transport publik në shtatë shtetet federale dhe rekomandohet puna nga shtëpia të hënën, raporton Blick, përcjellë albinfo.ch.

Në raundin e tretë të negociatave, sindikatat kërkojnë 10.5 për qind më shumë paga ose të paktën 500 euro më shumë në muaj. Në raundin e dytë të negociatave në fund të shkurtit, punëdhënësit kishin propozuar një rritje të pagave prej pesë për qind në dy hapa dhe pagesa një herë në total prej 2500 euro. Sindikatat nuk u mjaftuan me këtë, shkruan Blick, përcjellë albinfo.ch.Lajme të ngjashme

Katër vite TV News, katër vite sfida dhe suksese! (VIDEO)

Suad Avdiu

Mërgimtarët në Zvicër hapin dyert për liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim

Suad Avdiu

Shqiptari nga Turqia e çon në vend amanetin e nënës, boton librin “Prekazi”

Vlora Zenuni Hamiti