TV News
Diaspora

Si të gjesh apartament me qira në Zvicër?

E diel, 26 Mars 2023 – 9:40
albinfo.ch

(KEYSTONE/Christian Beutler)

Nisur nga mungesa e apartamenteve e deri të çmimet e larta në vende jo të përshtatshme ka bërë që gjetja e një apartamenti me qira në Zvicër të bëhet pothuajse e pamundur. Megjithatë, janë disa mënyrë për të gjetur zgjidhje nëse jeni duke kërkuar apartament.

Për shkak të emigrimit dhe trendëve për apartamente më të vogla, Zvicra po rritet për 55,000 shtëpi çdo vit. Aktualisht, vetëm një në 100 apartamente në Zvicër është i lirë, me mundësinë për qira me vetëm 1.3 për qind, shkruan thelocal.ch, përcjellë albinfo.ch.

Mungesa e apartamenteve

Në vetëm pak vjet Zvicra do të ketë mungesë edhe të 50,000 apartamenteve, sipas parashikimeve të kompanive për monitorimin e agjencive të patundshmërive. Qysh në 2026, përqindja e vende të lira do të jetë 0.5%, kështu që është e rrugës që ata që kanë aktualisht shtëpi, të qëndrojë më afatgjatë.

Megjithatë, ka disa mënyra se si mund të qëndroni i përditësuar sa i përket apartamenteve të lira. Në Zvicër portalet online janë një prej mënyrave më të mira, sidomos për të huajt për të gjetur apartament të lirë. Disa janë shumë të njohura dhe po ashtu lehtë të shfytëzueshme edhe nga ata që nuk flasin gjermanisht, shkruan thelocal.ch, përcjellë albinfo.ch.

Këto faqe interneti janë mënyra të shkëlqyera për të gjetur apartamente dhe për të kuptuar tregun lokal të pronave. Disa prej tyre do t’ju lejojnë gjithashtu të bëni një profil me preferencat tuaja të caktuara dhe të zgjidhni të përditësohen për listat e reja në mënyrë që të mos humbisni një mundësi të shkëlqyer.

Po ashtu edhe rrjetet sociale si Facebook janë të përshtatshme për të gjetur shtëpi. Por duhet të keni kujdes nga mashtrimet dhe kurrë mos transferoni para pa parë një banesë. Një mënyrë tjetër – ndoshta e nënvlerësuar për të gjetur një vend të mirë është të mbani kontakte me miqtë dhe madje edhe me kolegët e punës. Jini të hapur për gjendjen tuaj, nuk e dini kurrë se cili nga të njohurit tuaj mund të lirojë ambientet e tij, ose kush ka një pronar në familje, shkruan thelocal.ch, përcjellë albinfo.ch.

Mungesa e opsioneve të përshtatshme

Në Zvicër, profili i qiramarrësit luan një rol të rëndësishëm. Agjencitë gjithmonë filtrojnë aplikantët në bazë të pagës, lejes dhe statusit familjar. Nëse keni një leje pune L, marrja e apartamentit mund të jetë pak më e komplikuar. Forumet e brendshme të kompanisë suaj mund të jenë vendi i parë për të kërkuar një shtëpi. Shumica e kompanive kanë forume punonjësish ku publikohen reklamat për apartamente. Pasi të gjeni diçka, kontaktoni kolegët tuaj dhe kërkoni një referim, shkruan thelocal.ch, përcjellë albinfo.ch.

Statusi familjar është gjithashtu një nga kriteret kryesore që merren parasysh për aplikimet për qira. Ka vende dhe shtëpi ku familjet janë aplikantët e preferuar. Kafshët shtëpiake, veçanërisht qentë e mëdhenj, gjithashtu mund ta vështirësojnë gjetjen e një apartamenti të përshtatshëm. Që nga viti 2003, kafshët nuk konsiderohen më objekte sipas ligjit zviceran. Pavarësisht këtij statusi të përmirësuar ligjor, mbajtja e qenve dhe kafshëve të tjera në apartamente me qira mund të jetë e ndërlikuar dhe qiramarrësit nuk kanë të drejtë të përgjithshme për të mbajtur kafshë në banesën e tyre megjithëse vizitorët mund t’i sjellin ato me vete, raporton thelocal.ch, përcjellë albinf.ch.

Në Facebook mund t’i bashkoheni grupeve miqësore për kafshët shtëpiake, si Immobilien mit Hund Schweiz, për të gjetur strehim për ju dhe qenin tuaj, dhe shumica e faqeve të pasurive të paluajtshme do t’ju lejojnë të filtroni për apartamente të përshtatshme për kafshët shtëpiake. Po kështu, mund të kërkoni edhe apartamente që lejojnë kafshë shtëpiake përmes Tier-Inserate. Faqja e internetit do t’ju lejojë gjithashtu të postoni kërkimin tuaj ku mund të shkruani saktësisht atë që kërkoni në një apartament. Shënim anësor: Apartamentet në periferi të qyteteve më të mëdha dhe veçanërisht në fshat priren të jenë më të përshtatshme për kafshët shtëpiake, shkruan thelocal.ch, përcjellë albinfo.ch.

Vendndodhja

Në këtë kohë duhet të keni parasysh që vendndodhja mund të mos jetë qytet, por janë një distancë mjaft e mirë për të udhëtuar nga shtëpia në zyrë. Rregulli i përgjithshëm është sa më tej lëvizni nga qyteti; marrin qiratë më të lira dhe ka apartamente më shumë. Për fat të mirë, Zvicra është e lidhur mirë dhe mjaft e vogël, kështu që largimi nga qyteti nuk zgjatë me orë të tëra, shkruan thelocal, përcjellë albinfo.ch.

Ata që kërkojnë apartamente në Cyrih, qyteti më i goditur i Zvicrës kur bëhet fjalë për mungesën e banesave, duhet të konsiderojnë fshatrat e udhëtarëve si Wetzikon, Buchs, Opfikon, Volketsëil ose Pfäffikon. Të gjitha janë më pak se një orë nga qendra e qytetit, kanë qasje të lehtë në ambientet e jashtme dhe shumë apartamente të lira (dhe të bollshme) për të zgjedhur. Edhe në Gjenevë duhet të konsideroni të zhvendoseni në fshatra. E njëjta gjë mund të thuhet për Gjenevën dhe Bazelin, ku qytetet më të vogla të vendosura në periferi bëjnë alternativa të shkëlqyera, raporton thelocal, përcjellë labinfo.ch.

Liestal ka dëshmuar një alternativë popullore ndaj Bazelit, jo vetëm që është thjesht një udhëtim 10-minutësh me tren nga qyteti me lidhje të shkëlqyera për të nisur, por lejet e ndërtimit në fakt janë rritur vitet e fundit, që do të thotë se apartamentet e lira janë në rritje. Nëse jeni duke kërkuar për vende më të qeta dhe më piktoreske mund të konsideroni vende si Porrentruy dhe Luthern, të dyja janë më pak se një orë nga Bazeli, shkruan thelocal.ch, përcjellë albinfo.ch.

Ata që nuk janë në gjendje të përballojnë kostot e banimit të Gjenevës, por të etur për të jetuar në afërsi, nuk do të duan shumë në Yverdon-les-Bains aty pranë. Siç sugjeron emri i tij, qyteti është vendpushimi më i rëndësishëm i spa në Zvicrën perëndimore dhe vetëm 52 minuta me tren nga Gjeneva. Me pamje po aq piktoreske është Nyon, një qytet i vogël i vendosur në liqenin e Gjenevës, vetëm 15 minuta nga Gjeneva. Nyon është i rrethuar nga vreshta dhe ka lidhje të shkëlqyera transporti me qytetin duke e bërë atë të preferuar për udhëtarët, shkruan thelocal.ch, përcjellë albinfo.ch.

Çmimet e larta

Marrja me qira në Zvicër po bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë, kjo sipas UBS. Banka vlerëson se kostot ka të ngjarë të rriten deri në 8 për qind deri në fund të 2023 dhe deri në 20 për qind deri në vitin 2025. Përveç shpenzimeve më të larta për energjinë elektrike dhe energjinë, inflacioni po rrit gjithashtu normat e interesit dhe si rrjedhojë edhe hipotekën, shkruan thelocal.ch, përcjellë albinfo.ch.Lajme të ngjashme

Mërgimtarët në Zvicër hapin dyert për liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim

Suad Avdiu

Shqiptari nga Turqia e çon në vend amanetin e nënës, boton librin “Prekazi”

Vlora Zenuni Hamiti

Kryeministri Kurti takohet në Vjenë me këshilltarin shqiptar në Austri, Fidan Limani

Suad Avdiu