TV News
Rajon-Botë

Rusia: 56 fëmijë ukrainas janë në pritje të ribashkimit me familjet e tyre

Komisionerja e Rusisë për të Drejtat e Fëmijëve, Maria Lvova-Belov tha këtë të premtense 56 fëmijë ukrainas janë në pritje të ribashkimit me familjet e tyre, raporton CNN.

 

“Aktualisht 56 ​​fëmijë mbeten në vendpushimet shëndetësore të Krasnodar Krai dhe Krimesë. Ata janë të sigurt dhe në kontakt me familjet e tyre. Ekziston një plan veprimi për secilin fëmijë në mënyrë që ata të ribashkohen me familjen,” tha Lvova Belova në një deklaratë.

 

Të premten e kaluar, Gjykata Ndërkombëtare Penale  lëshoi ​​një urdhër arresti për Lvova Belova pasi akuzohej për krime lufte, ku kryesisht përfshiheshej dëbimi i fëmijëve ukrainas.

 

Lvova-Belova hodhi poshtë akuzat, duke thënë se ishte e shkëlqyer që komuniteti ndërkombëtar vlerësoi punën e saj për fëmijët.

 

Sipas Lvova-Belova, deri më sot 33 fëmijë ukrainas janë kthyer te prindërit e tyre në rajonet Kharkiv, Kherson dhe Zaporizhzhia. Fëmijët u sollën në shtëpi nga prindërit e tyre ose një përfaqësues i besuar.

Lajme të ngjashme

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

Suad Avdiu

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

Suad Avdiu

160 ton grurë ukrainas derdhen në hekurudhë, Kievi akuzon Poloninë për sabotim

Suad Avdiu